kapat ikonu

Dolar, muafiyetle birlikte düşüşünü sürdürüyor

İran ambargosundan Türkiye'nin muaf olacağı haberiyle 5,3108 TL seviyesine kadar inen dolar, yeni güne 5,3434 TL ile başladı

Dolar, ekim ayı enflasyon rakamlarının ardından 5,44 TL seviyelerinden 5,4764 TL’ye yükselmişti. Dün akşam saatlerinde ABD'nin İran ambargosundan Türkiye'nin muaf olacağı haberiyle birlikte dolar yüzde 2'nin üzerinde değer kaybederek 5,3108 TL seviyesine kadar inmişti. Dolar haftanın ikinci gününe ise 5,3434 TL seviyesinde başladı.
 
TL SON 3 AYIN EN YÜKSEK SEVİYESİNE ÇIKTI
 
Geçen hafta ABD'nin Türk yetkilileri yaptırım listesinden çıkardığı haberiyle dolar karşısında son 3 ayın en yüksek seviyesine çıkan TL, yeni haftaya hafif değer kaybıyla başlamıştı.
 
DOLAR YENİ HAFTAYA HAFİF ARTIŞLA BAŞLADI
 
Cuma gününü 5,4143 TL seviyelerinde tamamlayan dolar, yeni haftaya da hafif artışla 5,43-5.44 TL seviyelerinde başlamıştı.
 
ENFLASYONA DOLARDAN İLK TEPKİ
 
Dün, yurt içinde ekim ayı enflasyon verileri açıklandı. Yıllık enflasyon yüzde 25,24 olarak gerçekleşirken, aylık bazda artış yüzde 2,67 olarak duyurulmuştu. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen enflasyon verisi sonrası dolar, 5,44 TL seviyelerindeki seyrini sürdürmüştü. Kur daha sonra yükselişini hızlandırarak 5,4764 TL’yi test etmişti.
 
‘MUAFİYET’ AÇIKLAMASI DOLARI DÜŞÜRDÜ
 
Dolar, akşam saatlerinde ise ABD'nin İran yaptırımında Türkiye'ye geçici muafiyet tanıyacağı haberiyle düşüşe geçerek yüzde 2'yi aşan düşüşle 5,3108 TL’ye kadar geriledi.
 
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'nin 8 ülkeyle birlikte İran'a yönelik yaptırım paketinde petrol ithalatı bakımından muaf tutulduğunu söylemişti.
 
PİYASALARDA İYİMSER HAVA OLUŞMUŞTU
 
Geçtiğimiz hafta ABD'nin Türk yetkilileri yaptırım listesinden çıkarması Türk varlıklarında ralliye sebep olmuştu. ABD'nin İran'a uygulayacağı yaptırımlardan Türkiye'nin muaf tutulabileceği haberi de piyasalarda iyimser bir hava yaratmıştı.
 
Yurt dışı piyasalarda bu hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı takip edileceği öğrenildi. Analistler, Fed'den faiz artışının beklenmediğini kaydederken, aralık ayına ilişkin verilebilecek mesajların takip edileceği öğrenildi. Bunun yanında ABD'de bu hafta gerçekleşecek olan ara seçimlerin de piyasaların radarında olacağı vurgulandı.
 
6 KASIM DÖVİZ FİYATLARI
 
Dün yurt içinde enflasyon verilerinin açıklanması, yurt dışında da ABD’nin İran’a ambargo kararında Türkiye’nin muaf tutulan 8 ülkeden biri olması Türk lirasına olan riskleri giderek aşağı çekti.
 
Analistler, gelişmekte olan ülkeler kapsamında Türk lirasının giderek değer kazandığını gözlemledi. Rahip Brunson ile başlayan krizin aşılması, geçen hafta iki ülkenin de bakanlarına olan yaptırım kararlarının kaldırılmasıyla birlikte giderek ilişkilerin iyiye döndüğü havasının sezilmesiyle, spekülatif bir şekilde dalgalanan döviz kurundaki gevşeme, döviz kurunun aşağı yönlü hareket etmesini sağlıyor.
 
Haftanın ikinci gününe ise dolar 5,3434 TL seviyelerinde başlarken, avro da 6,0991 TL seviyelerinden işlem görüyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol