kapat ikonu

‘Dolar 5,68-5,69’lara inebilir’

Rabobank Stratejisti Matys, ‘’Dolar/TL 5.68-5.69’lara inebilir’’ açıklamasında bulundu.

ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerin kademeli olarak iyileştiğini vurgulayan Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys, dolar kurunun 5,68-5,69 TL seviyelerine kadar gerileyebileceği yorumunda bulundu.
 
‘’DOLAR 5,68-5,69 TL SEVİYESİNİ GÖREBİLİR’’
 
Bloomberg HT'deki Yatırım Kulübü'nde Açıl Sezen'e konuşan Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys, önemli konulara değindi ve dolarla ilgili gündemi değiştirecek çok çarpıcı bir yorumda bulundu. Matys, özellikle dün son 2 ayın en düşük seviyesini görerek 5,78’lere kadar inen doların 5,68-5,69 TL’yi görebileceğini ifade etti.
 
‘’TL İÇİN İYİMSER TUTUM SERGİLENEBİLİR’’
 
ABD’li Rahip Andrew Craig Brunson’un serbest bırakılmasının ardından ABD ile Türkiye arasındaki ilişkinin düzeleceğini aktaran Matys, Türk lirası için iyimser bir tutum sergilenebileceğini söyledi.
 
‘’TRUMP’IN TEŞEKKÜRÜNDEN İLİŞKİLERİN DÜZELECEĞİ ANLAŞILIYOR’’
 
Matys, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin kademeli olarak düzeleceğini, ABD Başkanı Donald Trump’ın çok yapıcı yorumlar yapmasından ve rahibin serbest bırakılmasından sonra Türkiye’ye teşekkürlerini iletmesinden anladığını söyledi.
 
BİR SONRAKİ SEVİYE: 5,69…
 
Rabobank Stratejisti Matys, 12 Ekim’de Brunson’un serbest bırakılmasından sonra 5,95’lere kadar düşen dolar için bir sonraki önemli seviyenin 5,68-5,69 TL olacağı yorumunda bulundu.
 
NE OLMUŞTU?
 
ABD’li Rahip Brunson, İzmir’de 15 Temmuz 2016 sonrası yürütülen soruşturma kapsamında terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği gerekçesiyle bir süre mahkûm olmuştu. Brunson’un cezası, kısa süre önce ev hapsine çarptırılmıştı. ABD Başkanı Trump ise Brunson’un serbest kalmasını istemiş, bu talebine olumlu yanıt alamayınca Türkiye’ye ve Türk lirasına yönelik saldırılar yapılacağını açıklamıştı. ABD’nin Türkiye’ye alüminyüm ve çelik ihracatında yapılan hukuksuz vergiler ve diğer yaptırımlarla birlikte ilişkiler iyice gerilmiş, dolar kuru da spekülatif bir şekilde 7,5 TL gibi rakamları da aşmıştı. Yaşanan bu dalgalanmaların ardından mahkeme tarafından 12 Ekim’de Brunson’un ev hapsi cezası ve yurt dışı yasağının kaldırılması ile birlikte Brunson, ABD’ye özel uçakla dönmüş, Trump da onu Oval Ofis’te ağırlamıştı. Burada Trump, Başkan Erdoğan’a teşekkür etmiş ve Türkiye ile ABD ilişkilerinin kademeli olarak düzeleceğini açıklamıştı. Tüm bu gelişmelerin ardından aylardır spekülatif ve manipülatif dalgalanmalar yaşayan dolar, dün son 2 ayın en düşük seviyelerine kadar gerilemişti.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol