kapat ikonu

Dolar 5,50 TL seviyelerinde işlem görüyor

Güne düşüşle başlamasının ardından dolar, 5,5692 TL seviyesinde işlem görüyor.

  • Piyasalar
  • 02 Kasım 2018 15:21
  • Son Güncelleme: 02 Kasım 2018 15:41
Dün küresel piyasalarda dolara olan talebin artması ile birlikte 5,6491 TL’ye kadar yükselen dolar, bu seviyeden düşerek günü önceki kapanışa göre yüzde 1,3 azalışla 5,5104'ten tamamlamıştı.
 
DOLAR YÜZDE 0,21 DEĞER KAYBETTİ
 
Dolar, yeni güne düşüşle başlamasının ardından saat 09.55 itibarıyla yüzde 0,21 değer kaybıyla 5,4990 seviyesinden alıcı buluyordu. Saat 15.00 itibarıyla da 5,5692 TL seviyelerinde geziniyor. Aynı dakikalarda avro yüzde 0,1 azalışla 6,2658'den, sterlin/TL de yüzde 0,05 değer kaybıyla 7,1615'ten işlemlerine devam ediyor.
 
Avro/dolar paritesi yüzde 0,1 artarak 1,1420, dolar endeksi ise yüzde 0,1 azalarak 96,2 seviyesinde işlem görüyor.
 
PİYASALARIN GÖZÜ ABD’DE
 
Bugün yurt içinde veri akışının sakin olduğunu belirten analistler, yurt dışında ise ABD'de açıklanacak istihdam raporundaki tarım dışı istihdam, işsizlik ve ortalama saatlik kazanç verilerinin takip edileceğini belirtti. Bundan dolayı hem yurt içi hem de küresel piyasaların gözü ABD’de olacak.
 
5,67 DİRENÇ KONUMUNDA BULUNUYOR
 
Teknik açıdan dolarda 5,50 TL'nin altında kalındığı sürece düşüş eğiliminin sürebileceğini ve sırasıyla 5,35 TL ve 5,10 TL’nin gündeme gelebileceğini belirten analistler, 5,67 TL'nin ise direnç konumunda izleneceğini vurguladı.
 
ROBOBANK’TAN DOLAR DEĞERLENDİRMESİ
 
Rabobank, dolar ile ilgili yaptığı değerlendirmede, doların bu sene sonuna kadar 5 liraya kadar gerileyebileceğini düşünüyor. Rabobank stratejisti olarak görev yapan Piotr Matys, Türk lirasının dolar karşısında değer kazanması ve kendisini toparlaması için biraz daha zaman olduğunu özellikle belirtirken, sene sonuna kadar zaman olduğunu ve bu süreçte yapılacak çalışmalarla birlikte doların 5 liraya avronun da 6 liraya kadar gerileyebileceğini ifade etti.
 
EKONOMİ YÖNETİMİNİN HAMLELERİ PİYASAYI RAHATLATTI
 
Bundan aylar önce ABD ile yaşanan Andrew Brunson krizinin aşılması ile birlikte başlayan olumlu hava doların yönünü aşağı doğru çekmeye devam ediyor. İlk etapta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) aldığı faiz kararı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomik Program (YEP), Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı, birçok üründe uygulanacak KDV ve ÖTV indirimleri gibi hamlelerle birlikte döviz kurundaki düşüş sürüyor. ABD ile Türkiye arasında yaşanan kriz ile birlikte spekülatif bir şekilde yükselen doların düşmesiyle birlikte analistler, Türk lirasına olan risk görünümünün gitgide düştüğünü ve TL’nin dolar karşısında gelişmekte olan ülkeler bakımından en çok değer kazanan para birimi olduğunu hatırlatarak, ekonomi yönetiminin attığı adımların piyasayı rahatlattığını söyledi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol