kapat ikonu

Dolandırıcılara karşı kimlik bilgilerimizi nasıl koruyabiliriz?

50 milyon Türk vatandaşının bilgileri internet ortamına sızdırıldı. Bu durum vatandaşlar arasında büyük panik yarattı. Uzmanlar sızdırılan kimlik bilgilerinden sahte kimlik yapılmasının mümkün olmadığını ancak yine de tedbiri elden bırakmamak gerektiğini

  • Gündem
  • 09 Nisan 2016 12:49
  • Son Güncelleme: 11 Nisan 2016 17:31
Vatandaşların kimlik bilgilerinin thansgiving Türkçe adıyla Şükran günü isimli bir internet sitesinde yayımlanmasının ardından büyük bir panik yaşandı. Herkes kimlik bilgilerim sızdırıldı mı diyerek bilgilerine baktı.
 
Uzmanlar bu bilgiler ile kimlik belgesi üretmenin çok zor olduğunu ancak tedbiri elden bırakmamak gerektiğini söylüyor. Özellikle şifreleri doğum tarihi olan vatandaşların acilen şifrelerini değiştirmeleri gerektiğini ifade ediyorlar.
 
Ancak bu bilgilerin yayımlanması dolandırıcıları harekete geçirdi. Bu bilgilerin sızdırılmasından yararlanan dolandırıcı çeteleri vatandaşları telefon yolu ile kandırmaya çalışıyor. Farklı banka ya da kuruluşlardan aradıklarını ifade ederek vatandaşların bilgileri ile ikna edici olmaya başlayan dolandırıcılara karşı çok dikkatli olmak ve özel bilgileri kesinlikle hiç kimseyle paylaşmamak gerekiyor.
 

“Bankacılık işlemleri güvenliği artırılmalı”

 
Bankacılık işlemleri yapılırken de güvenlik sistemlerinin yükseltilmesi öneriliyor. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben kimlik bilgilerinin çalınması ve ile ilgili bir takım telefon ve kısa mesajlarla rahatsız eden kimselere karşı itibar edilmemesi konusunda uyarıldı.
 

"Hiçbir kurum müşteri kart bilgilerini istemez"

 
Kart bilgileri kesinlikle hiçbir kurum tarafından istenmeyeceğini belirten Akben, hiçbir şekilde kimlik bilgilerinin paylaşılmaması gerektiğini, kolay tahmine dilebilir şifreler kullanmanın doğru olmadığını, ATM’de şüpheli yardım önerilerine itibar edilmemesi gerektiğini ve uçuk kampanyalara aldırış edilmemesi gerektiğini ifade etti.
Yeni Akit
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol