kapat ikonu

Doktora öğrencilerine 4 bin 500 Türk lirası burs müjdesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, doktora öğrencilerine en fazla 5 yıl süre ile aylık 4 bin 500 Türk lirası burs verileceğini açıkladı.

120 farklı proje aracılığıyla sanayinin ihtiyaçları kapsamında 517 doktora öğrencisinin yetiştirileceğini bildiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, doktora öğrencilerine en fazla 5 yıl süre ile aylık 4 bin 500 Türk lirası burs verileceğini kaydetti.
 
‘’13. Teknoloji Ödülleri Töreni’’nde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, teknolojik değişim ve dönüşümün çok hızlı olduğu bir döneme tanıklık edildiğine işaret etti.
 
AÇILAN ÇAĞRIYA YÜKSEK İLGİ VE TALEP VAR
 
Sanayi Doktora Programı sayesinde, sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağının üniversite-sanayi iş birliğiyle yetiştirilmesini ve sanayide doktoralı araştırmacı istihdamını teşvik ettiklerini söyleyen Bakan Varank, bu kapsamda umut verici yeni bir gelişmeyi ilk kez paylaştı. Varank, açılan çağrının sonuçlandığını, yüksek bir ilgi ve talebin olduğunu ifade ederek, 33 üniversitenin, 77 farklı sanayi kuruluşuyla yaptığı iş birliği projelerinin desteklenmeye hak kazandığını kaydetti.
 
DOKTORA ÖĞRENCİLERİNE 5 YIL SÜRE İLE 4 BİN 500 TÜRK LİRASI BURS
 
120 farklı proje aracılığıyla sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda 517 doktora öğrencisi yetiştirileceğini ve doktora öğrencilerine en fazla 5 yıl süre ile aylık 4 bin 500 Türk lirası burs vereceklerini belirten Bakan Varank, hedeflerinin 500 doktora öğrencisiyle başlamak olduğunu belirtti. Varank, nitelikli talep karşısında daha fazla öğrenci ve sanayicinin bu imkândan faydalanmasını istediğini aktardı.
 
SANAYİ SEKTÖRÜNDE 3 YIL BOYUNCA DESTEK VERİLECEK
 
Programın en cezbedici kısmının, doktora sonrası istihdam olduğunun altını çizen Varank, bu öğrencilere doktoraları bittikten sonra sanayi sektöründe istihdamları için 3 yıl boyunca destek sağlanacağından bahsetti.
 
MEZUN OLDUKTAN SONRA İŞ ARAMA ZAHMETİ YOK
 
Varank, bursiyerlerin mezun olduktan sonra iş arama zahmetine girmeyerek, doktora yaptıkları alanda istihdam edileceğini, böylelikle sanayide nitelikli bilgiyle katma değerli üretimin gerçekleşmesinin sağlanacağını ileri sürerek, bu programın sonuçlarının web sitesinden ilan edildiğini vurguladı.
 
ÖZEL SEKTÖRDE DE ÇALIŞMA VE EKİP KURMA FIRSATI
 
Bir diğer yenilikçi politika olan ‘’uluslararası lider araştırmacılar’’ programıyla yerli ve yabancı üst düzey araştırmacılara çok cazip teşvikler sunacaklarını anlatan Bakan Varank, Türkiye’ye gelen araştırmacıların, sadece üniversite bünyesinde değil, özel sektörde de çalışma ve kendi ekiplerini kurma fırsatına sahip olacağını duyurdu.
 
ÇOK GÜZEL GERİ DÖNÜŞLER ALINDI
 
Varank, resmî başvuru süresinin 15 Aralık olmasına rağmen, şimdiden çok güzel geri dönüşler alındığına dikkati çekerek, Amerika, Avrupa ve Asya’nın saygın üniversitelerindeki Türk ve yabancı akademisyenlerden her gün programla ilgili sorular geldiğini, hazırlanan uçtan uca yerlileşme programıyla, cari açık verilen ürünlerle yeni teknolojilerin, arz talep iş birliği modeliyle üretilmesinin hedeflendiğini dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol