kapat ikonu

Doğum yapan kadınlara müjde! Devlet desteği geliyor

Doğum yapan kadınlara 2015’den beri doğum yardımı yapılıyor. Bu yardımdan faydalanabilmek için annenin ve bebeğin hayatta olması gerekiyor. Peki doğum yardımı alabilmek için gerekli olan diğer şartlar nelerdir?

  • Gündem
  • 25 Mart 2017 13:07
  • Son Güncelleme: 25 Mart 2017 13:08

Devlet, hem yurt içinde hem de yurt dışında doğum yapan annelere doğum parası ödüyor. Bu tutar asgari ücret artışına göre belirleniyor. Bir yandan kadınların çalışma hayatında daha aktif olmasını sağlamak diğer yandan da aile nüfusunun artmasına katkı vermek amacıyla böyle bir uygulama başlatıldı.

Doğum yardım ücreti ne kadar?

Devlet tarafından aileye ödenen paraya doğum yardımı adı veriliyor. Bu yardımdan yararlanmak isteyen ailelerin bazı koşulları yerine getirmesi gerekiyor. İlk etapta bu konuyla ilgilenen kurumla irtibata geçilmeli. Daha sonra ise aileler, ikamet ettiği şehirdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne giderek veya ücretsiz bir şekilde 183 numaralı telefonu arayarak başvuru işlemini gerçekleştirebilir.

Doğum yardım tutarı ilk çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TLve 3. çocuk için 600 TL olarak açıklandı. Bu haktan yararlanmak isteyen ailelerin doğumdan sonra doktor raporu alması gerekiyor.

Doğum yardım başvurusu nasıl yapılır?

Doğum yardım başvurusu yapmak için online sistemi kullanabilirsiniz. Bunun için tek gerekli olan şey ise e-devlet şifresidir. Vakit kaybetmeden başvuru yapmak isteyen ancak elinde şifresi olmayan kişilerin en yakın PTT şubesine giderek şifre alması gerekiyor.

Yeni düzenlenen yasaya göre doğum yapan kadınlara yalnızca doğum parası verilmiyor. Çalışan ve doğum yapan kadınların çalışma koşulları yeniden düzenlendi. Doğum yapan kadınlar, ilk çocukta 2, ikinci çocukta 4, üçüncü çocukta 6 ay olmak üzere yarım gün çalışabilecek. Böylece kadınlar hem iş hayatından kopmamış olacak hem de çocuğuyla ve ailesiyle daha fazla zaman geçirmiş olabilecek.

Doğum yapan kadınlar için önemli olan bir diğer husus ise doğum iznidir. Doğum yapacak olan kadınların toplam 16 hafta izni bulunmaktadır. Bunların 8 haftası doğumdan önce 8 haftası da doğumdan sonra kullanılabilir. Erken doğum yapan kadınların doğum öncesi izinleri otomatik olarak doğum sonrasına aktarılır.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol