kapat ikonu

Doğum borçlanması için kredi veren bankalar

Doğum yaptığı dönemde çalışamayan ve bu nedenle sigorta prim günü yatırılamayan bayanların daha erken emekli olmasının önü açılıyor. Doğum yapan kadınlar 2 çocuk için toplam 4 yıl doğum borçlanması yapabilir.

  • Kredi
  • 04 Şubat 2017 12:58

Çalışan kadınların doğumdan kaynaklanan çalışma eksikliğini toptan ödeyerek emekli olmalarına olanak tanınıyor. Buna ilaveten sigorta primlerinin ödenmesi noktasında bazı bankalardan kredi alabilir ve zorlanmadan borcunuzu ödeyebilirsiniz. Bu gibi imkanlardan faydalanmak isteyenlerin ne gibi şartlar taşıması gerektiğine göz atmakta yarar var. Bu doğrultuda Doğrum borçlanması için kredi veren bankalar ve koşulları hakkında detaylı bilgileri sizler için derledik.

Doğum borçlanması kimleri kapsıyor?

Doğum yapan sigortalı bayanların bu imkandan yararlanabilmeleri için doğumdan önceki 3 hafta boyunca çalışma zorunluluğu bulunuyor. Bu koşulun dışında doğum borçlanması fırsatından yararlanmak isteyen bayanlarda aranan hususlar şu şekilde;

- Doğum yapan kadınların doğumdan sonraki süreçte adına prim ödenme zorunluluğu bulunuyor.

- Borçlanma yapacağı süre zarfından çocuğun hayatta olması gerekmektedir

- Sigorta kapsamında çalışan kadınlar doğumdan önceki sürede sigortalı çalışıyor olmalı.

Doğum borçlanması başvurusu nereye yapılır?

Doğum borçlanması fırsatından yararlanmak isteyen kadınların ne gibi özellikler ve şartlar taşıması gerektiğini yukarıda ifade ettik. Doğum yapan bayanların çalıştıkları sigorta türüne göre başvuruda bulunması gerekiyor.

- Kamuda görev yapanlar Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunmalı

- Bağ-kur kapsamında çalışan ve bu sürede doğum yapmış kadınlar hastaneden almış olduğu dosyayı Sosyal İl Güvenlik Müdürlüklerine teslim etme zorunluluğu bulunuyor.

- SSK ve Tarım SSK’sı kapsamında çalışan bayanların Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmeleri gerekiyor.

Doğum borçlanması için hangi bankadan kredi alınır

Doğum borçlanması ile birlikte erken emekli olma fırsatı yakalayan bayanlar SGK ve Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol gereği emeklilik kredisi kullanabilir. Ziraat Bankasından kredi talep edebilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan doğum borçlanması yapmanız halinde emekli olabileceğinize dair resmi bir evrak almanız gerekmektedir.

Doğum borçlanması yapmak istediğinize dair direk kredi başvurusunda bulunduğunuz zaman pek çok banka olumsuz cevap verecektir. Bu doğrultuda doğum borçlanması yaparak emekli olma ihtimaliniz varsa yapmanız gereken tek şey Ziraat Bankası’na kredi başvurusu yapmaktan geçiyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol