kapat ikonu

Doğu Akdeniz'deki gazın oyun değiştirici rolü olmaz

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Birol, Doğu Akdeniz’den çok büyük, oyun değiştirici bir rol beklemenin doğru olmayacağını ifade ederek, gaz bolluğunun ortasında bulunulduğuna işaret etti.

  • Sektörel
  • 28 Aralık 2018 21:17
  • Son Güncelleme: 29 Aralık 2018 00:36
Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, küresel doğal gaz piyasasında arz fazlası olduğunu dile getirerek, Doğu Akdeniz’den çok büyük, oyun değiştirici bir rol beklemenin doğru olmayacağını, şu an için gaz bolluğunun ortasında bulunulduğunu kaydetti.
 
KATAR LNG’Sİ DOMİNANT BİR ROLE SAHİP
 
Küresel doğal gaz piyasası, Doğu Akdeniz’de gerçekleştirilen gaz keşifleri, Mısır ile İsrail’in ortak projeleri, sıvılaştırılmış doğal gaz LNG pazarı ve Türkiye’nin opsiyonu hakkında değerlendirmelerde bulunan Birol, ABD’de artan doğalgaz üretimine, 12 yıl peş peşe dünyanın en büyük LNG ihracatçısı olan Katar’a ve Mısır ile İsrail’de bulunan doğal gaz rezervlerine işaret ederek, Akdeniz piyasasında Katar LNG’sinin son derece dominant bir role sahip olduğunu anlattı.
 
DOĞU AKDENİZ’DEN OYUN DEĞİŞTİRİCİ BİR ROL BEKLEMEK DOĞRU DEĞİL
 
Birol, bunlar ve politik zorluklar bulunuyorken, Doğu Akdeniz’den çok büyük, oyun değiştirici bir rol beklemenin doğru olmayacağını yineleyerek, doğal gaz bolluğunun ortasında bulunulduğunu, Katar ve Amerikan gazı ile İsrail’den ve Mısır’dan gelecek olan gaz çerçevesinde inanılmaz derecede büyük bir proje yaratılmasının ekonomik açıdan kolay olmayacağını, aynı zamanda üzerinde bazı politik sorunların da bulunduğunu aktardı.
 
MISIR ÜRETİMİNİ İÇ TÜKETİMDE KULLANACAK
 
Mısır’da yer alan Zohr doğal gaz sahası ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Birol, Mısır’ın önce bunu kendi iç tüketiminde kullanmak istediğini ve kısa bir süre önce de ihracata başladığını belirterek, Mısır’dan ciddi manada LNG ihracatının geleceğini duyurdu. Bu ülkede bir de yeni keşfedilen Noor sahasının bulunduğunu bildiren Birol, bu ikisi ile birlikte 20 milyar metreküplük bir kapasiteye sahip olacaklarını hatırlattı.
 
İSRAİL DE İÇ TÜKETİMDE KULLANACAK
 
İsrail’in mevcut doğalgaz üretimi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Birol, o ülkenin şu an için gaz üretimini iç piyasada kullandığını, ileride LNG ihraç etme ya da Mısır’a entegre etme planlarının bulunduğunu anımsatarak, şu an itibarıyla esas olarak doğal gazı iç tüketimde kullandıklarını kaydetti. Birol, belirtilen kaynaklar dışında Doğu Akdeniz’de Kıbrıs civarında doğalgaz rezervlerinin bulunduğu konusunda bilgilerin olduğunu anlatarak, küresel doğalgaz piyasasında arz fazlasının olduğunu ileri sürdü.
 
Dünya genelinde doğalgaz üretiminin arttığına işaret eden Birol, özellikle LNG üretiminde büyük yeni bir dalganın geldiğini iddia ederek, Katar, ABD ve Avusturya’nın 2025 yılında LNG alanında dünya lideri olacağının beklendiğini aktardı. Birol, sözlerinin sonunda dünyada doğal gaz ticaretinin boru hatları yerine daha çok LNG ile yapılmaya başlandığını söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol