kapat ikonu

Doğu Akdeniz'deki gaz Türkiye'yi ayağa kaldıracak nitelikte

İSTE Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü Başkanı Yaşar, Türkiye'yi ayağa kaldıracak nitelikte bir doğal gazın tespit edildiğini öne sürdü.

  • Sektörel
  • 29 Aralık 2018 15:59
  • Son Güncelleme: 29 Aralık 2018 16:46
Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin aramalarına devam ettiği doğal gaz arama çalışmaları ile ilgili bir açıklama da İSTE’den geldi. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ergül Yaşar, Doğu Akdeniz'in özellikle Suriye'de meydana gelen savaştan sonra çok etkin bir konuma geldiğini ifade ederek önemli açıklamalarda bulundu.
 
GKRY, TÜRKİYE’NİN HAKKINI İHLAL EDİYOR
 
Yaşar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti (KKTC) ile herhangi bir anlaşmaya varmadan KKTC'nin deniz hukukundan kaynaklanan haklarını ihlal ettiğini vurgulayarak, aynı zamanda Tükiye'nin haklarını ihlal ettiğini savundu.
 
TÜRKİYE’Yİ AYAĞA KALDIRACAK NİTELİKTE DOĞAL GAZIN OLDUĞU TESPİT EDİLDİ
 
Ancak devletin orada yapılacak olan sondaj çalışmalarını etkin bir şekilde koruma görevini sürdürdüğüne işaret eden Yaşar, Doğu Akdeniz'de 3 trilyon metreküpü aşkın doğal gaz varlığının uluslararası bilimsel çalışmalarda belirlendiğine dikkati çekerek, Türkiye'yi ayağa kaldıracak nitelikte bir doğal gazın olduğunu bilim adamlarının tespit ettiğini vurguladı.
 
DÜNYANIN EN BÜYÜK DOĞAL GAZ YATAKLARI TESPİT EDİLDİ
 
Yaşar, Doğu Akdeniz'de bugüne kadar yapılmış olan çalışmalarda Nil deltası boyunca Mısır'ın Zohr ve Noor sahalarında dünyanın en büyük doğal gaz yataklarının tespit edildiğini anımsatarak, aynı jeolojik yapının 'Afrodit' sahası denilen bölgede bulunduğunu aktardı.
 
ALANYA VE ANTALYA AÇIKLARINDA DOĞAL GAZ REZERVLERİ TESPİT EDİLDİ
 
Doğu Akdeniz İskenderun Körfezi'nde ve Kıbrıs'ın Karpaz bölgesi ile Adana'nın Tuzla arasında bulunan bölgede doğal gaz varlıklarının, sismik araştırmaları neticesinde bilimsel çalışmalarla tespit edildiğini belirten Yaşar, aynı şekilde şu anda sondajını yapılan Alanya açıkları ile Antalya'nın açıklarındaki büyük doğal gaz rezervlerinin tespit edildiğini açıkladı.
 
MİLLÎ PETROL VE ENERJİ POLİTİKASI UYGULANMAYA BAŞLANDI
 
Doğu Akdeniz'deki doğal gaz kaynaklarının bulunması ve işletilmesinin şart olduğunu vurgulayan Yaşar, bunun için aramaların son dönemde yapıldığını bildirerek, millî petrol ve enerji politikasının uygulanmaya başlandığını kaydetti.
 
Yaşar, Türkiye'nin doğal gaz arz güvenliğinde söz sahibi olan bir ülke hâline de geldiğini ileri sürerek, bunun büyük bir avantaj olduğunu, bu konuda dış ülkelerin rahatsız olduğunu ancak bununla ilgili çalışmaların bunlara rağmen yapılmasının şart olduğunu aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol