kapat ikonu

Doğu 11 ayda 1,6 milyar dolarlık ihracat yaptı

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliğinin sorumluluk alanında bulunan 17 ildeki firmalar tarafından bu senenin ocak-kasım döneminde 1 milyar 623 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) tarafından paylaşılan verilere göre, bu senenin ocak-kasım döneminde birliğin faaliyet gösterdiği Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Erzurum, Erzincan, Elâzığ, Iğdır, Hakkâri, Muş, Şırnak, Tunceli, Van, Kars ve Siirt'ten 170 ülkeye ihracat gerçekleştirilirken, bu dönemdeki ihracatın, geçen senenin aynı dönemine göre madencilik ve tarım sektöründe artış gösterdiği öğrenildi.
 
EN ÇOK IRAK’A İHRACAT YAPILDI
 
Birliğin ihracatı ülkelere göre bakıldığında Irak, 403 milyon dolar ile ilk sırada yer alırken, Irak’ı da 117 milyon dolar ile Azerbaycan-Nahçıvan, 90 milyon dolar ile İran, 80 milyon dolarla da Almanya takip etti.
 
OTURAN DEĞİL, ÇALIŞAN BİRLİK MANTIĞIYLA HAREKET EDİLİYOR
 
DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, 170 ülkeye ihracat yaptıklarını belirterek, dış satımı artırmak amacıyla Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi (URGE) projesi ve sektörel heyetler ile yurt dışına ziyaret yaptıklarını kaydetti. Tanrıver, kasımda ihracat artışı yakaladıklarını vurgulayarak, göreve geldiklerinden beri oturan bir birlik değil, çalışan birlik mantığıyla hareket ettiklerini ileri sürdü.
 
DAHA ÇOK İHRACATÇIYI BULUŞTURMA HEDEFİ
 
İhracatçılarla çeşitli ülkelere gerçekleştirilen ziyaretlerin meyvelerini almaya başladıklarını öne süren Tanrıver, daha çok ülkeye giderek daha çok ihracatçıyı buluşturup ihracatı artırmayı hedeflediklerini dile getirdi. Birlik olarak 2018’in ocak-kasım döneminde 1 milyar 623 milyon dolarlık ihracata imza attıklarına dikkati çeken Tanrıver, en çok makine, sanayi ve kimya sektöründe ihracat yaptıklarını aktardı.
 
TÜRKİYE’NİN HEDEFİ İÇİN GECE-GÜNDÜZ ÇALIŞILIYOR
 
Tanrıver, belirtilen dönemde en çok ihracatı Irak'a yaptıklarını dile getirerek, Türkiye’nin 2023 hedefleri kapsamında gece gündüz demeden çalıştıklarını bildirdi. En büyük pazarlarının Irak olduğunu, şu an için bu ülke ile gümrük kapılarında çifte gümrüklendirmelerde sıkıntıların yaşandığına değinen Tanrıver, Irak, İran, Azerbaycan ve Gürcistan ile iş birliklerin artması hâlinde hedeflerin yakalanacağını vurguladı.
 
ÜRETİM OLMADAN İHRACAT OLMAZ
 
Sanayi ürünlerinin yanında söz konusu ülkelere mobilya ve diğer ürün alanlarında da ihracatı artırmayı hedeflediklerine işaret eden Tanrıver, üretim olmadan ihracatın olmayacağını savunarak, DAİB'in Doğu Anadolu Bölgesi'ne yakın ve komşu ülkeler ile ciddi pazar potansiyeli bulunduğuna değindi.
 
Tanrıver, üretilen malzemelerin satılacağına inancının tam olduğunu söyleyerek, bölgeye yatırım yapılmasını istedi. Tarım, hayvancılık ve sanayi sektörlerinde aktif bir şekilde çalışılması gerektiğini dile getiren Tanrıver, üretim yapıldığı taktirde malın satılacak pazarının bulunduğunu kaydederek, ihracatçıların bu konuda endişe yapmamasını istedi.
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol