kapat ikonu

Doğalgaza indirim teklifi geldi

Türkiye ile Rusya arasında gaz anlaşması devam ederken Rusya'dan indirim teklifinin geldiği açıklandı.

Türkiye ile Rusya arasında gaz anlaşması devam ederken Rusya'dan indirim teklifinin geldiği açıklandı.
 
Türkiye ile Rusya Gazprom arasında devam eden gaz alışverişi süresince bazı olumsuz durumların yaşandığı tespit edilmişti. Tahkim sürecinin açıklanmasının ardından konunun mahkemede çözümlenmesinden daha çok iki ülke arasında yapılan anlaşmalar sonrasında sonuçlanmasını isteyen Rusya'nın Türkiye için bazı özel teklifleri olduğu öğrenildi.
 
Geçtiğimiz günlerde kısa bir ziyaret için Rusya'ya giden BOTAŞ ekipleri burada yetkililerle detaylı bir görüşme yaptılar. Yapılan görüşmelerin ardından doğalgaza yüzde 8.8 seviyelerinde bir indirimin getirilmesi için karar alındığı belirtildi. BOTAŞ ekipleri indirimin değerlendirmeye alınacağını ifade ettiler. Ancak geçmiş yıllara bakıldığı zaman önerilen indirim seviyesinin yüzde 10.25 seviyelerinde olması ise akılları karıştırmıştı.
 
Yapılacak görüşmeler sonrasında nihai kararın verilmesi planlanıyor. Bu süreçte özel sektör temsilcilerinin de indirimin hayata geçirilmesi halinde durumdan yararlanmaları planlanıyor. Bununla birlikte pek çok kaynak kış iyice gelmeden indirimin netleştirilmesi ve faturalarda kullanılır etkiyi göstermesi isteniyor. Bu sayede vatandaşların indirimlerden yararlanmış olmaları isteniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol