kapat ikonu

Doğalgaza iki haneli indirim müjdesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın enerji fiyatlarının düşmesiyle faturalarda da indirim meydana geleceğini açıklaması üzerine uzmanlar yüzde 10-15 civarında indirimin gündeme gelebileceğini söyledi.

  • Sektörel
  • 28 Ocak 2016 17:24
  • Son Güncelleme: 29 Ocak 2016 11:29

Petrol fiyatları küresel ekonomik durgunluk ve gelişmekte olan ekonomilerin piyasalardaki kayıpları sebebiyle düzenli olarak düşüyor. Tabii, bunun yanında OPEC, ABD,İran ve Suudi Arabistan’ın piyasalarda yarattığı arz fazlalığının da büyük bir etkisi var.

Düzenli olarak düşme seyrinde devam eden petrol fiyatlarının bu aşağı yönlü istikrarını uzunca bir süre koruyacağı düşünülüyor. Bu durumda petrol fiyatlarıyla beraber enerji fiyatlarında da düşüşe neden olacak. Özellikle Türkiye gibi petrol ve enerji konusunda dışarıya bağımlı ülkeler bu durumdan etkilenecekler.

Bu durumun Türkiye ve benzer durumdaki ülkeler için bir avantajı söz konusu olacak. O da ithal edilen enerjinin fiyatlarının düşmesi. Zamanla bu sere ayak uyduracak olan doğalgaz ve elektrik fiyatları da aşağı yönlü bir seyir izlemeye başlayacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın önceki günlerde enerji indirimleriyle ilgili yaptığı açıklamalarda faturalara da düşük fiyatların yansıyacağını duyurması halkı umutlandırdı. Bu açıklamanın ardından konuyla ilgili görüş bildiren uzmanlar da indirimlerin yakın zamanda meydana gelebileceğini söyledi. Uzmanlar enerji fiyatlarında yüzde 10 yüzde 15 seviyelerinde indirimlerin yaşanabileneceğini söylüyor. Türkiye’nin Azerbaycan ve İran’dan ithal ettiği doğalgazın fiyatları yakın zamanda daha da ucuzlayacak. Bu durumda ucuza alımı meydana getireceği için BOTAŞ verileriyle değerlendirmeye alındığında fiyatların ne kadar düşebileceğini tahmin edilmesini kolaylaştırıyor.

Petrol fiyatlarındaki 6 ve 9 aylık veriler alınarak enerji fiyatları da belirleniyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol