kapat ikonu

Doğal gazda sayaç montaj ve bağlantı malzeme bedeli alınmayacak

Abonelerden talep edilen sayaç bağlantı malzemeleri ve sayaç montaj bedellerinin artık kullanıcılar tarafından ödenmeyeceği bildirildi.

Doğal gaz ile ilgili yeni alınan karar Resmî Gazete’de yayımlandı. Buna göre; doğal gaz dağıtım şirketleri tarafından daha önce abonelerden talep edilen, abone bağlantı bedeli kapsamındaki sayaç bağlantı malzemelerinin ve sayaç montaj bedellerinin bu kapsamdan çıkarıldığı duyuruldu.
 
KANUN YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği’nin bu sabah Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği açıklandı.
 
O ÖDEMELER ABONE BAŞINA DÜŞEN PAYLARDAN ÇIKARILDI
 
Bu kapsamda abone bağlantı bedeli, dağıtım şebekesinin abone iç tesisatına bağlantısı için gereken işçilik, proje, malzeme, kontrol ve onay harcamaları ile sayaç bedeli toplamının abone başına düşen payını ifade eden sabit bedel olarak tanımlandığı belirtilirken; EPDK tarafından yapılan değişiklik öncesi sayaç bedelinin yanı sıra sayaç bağlantı malzemeleri ve sayaç montaj bedelleri de bu kapsamda yer alıyordu.
 
BAĞLANTI BEDELİ BİR DEFAYA MAHSUS TAHSİL EDİLİR
 
Doğal gaz şirketi ile abone arasındaki bağlantı anlaşmasının imzalanması sırasında abone bağlantı bedelinin yalnızca bir defaya mahsus olmak kaydıyla tahsil edildiği ve servis hattının imalatına başlandıktan sonra bu bedelin iadesinin yapılamadığı vurgulandı.
 
AYNI ADRESLE İLGİLİ BAĞLANTI BEDELİ BİR DAHA ALINAMAZ
 
Aynı adresle ilgili daha önce bağlantı bedeli alınmış ise bu bedelin tekrar alınamayacağı kaydedilirken, sadece yapı veya tesisin genişletilmesi hâlinde ortaya çıkabilecek ilave maliyetlerin bedeli ilgili mevzuata göre mülk sahibi kişi veya şirketler tarafından karşılanacağı ifade edildi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol