kapat ikonu

Doğal gaz ve elektrikte arz güvenliği sorunu kalmadı

Bakan Dönmez, doğal gaz ile elektrikte arz güvenliği sorununun kalmadığını açıkladı.

Bursa'da bir otelde Mimarlar ve Mühendisler Grubu (MMG) 2018 Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı'nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ar-Ge ve inovasyonun öneminden bahsederek, MMG'nin son yıllarda Ar-Ge, inovasyon ve şehirleşmenin üzerinde durduğunu kaydetti. Dönmez, uygulanan politikalar sayesinde doğal gaz ve elektrikte arz güvenliği sorununun kalmadığını vurguladı. Buradaki konuşmasında yerli malzeme aksamının daha fazla yönünde kullanılması teşviklerinden de bahsederek, yüzde 65 ithal oranının tersine çevrildiğine dikkati çekti.
 
Bakan Dönmez, birkaç raporla politikaların oluşmadığının altını çizerek, enerji sektöründe paydaşlarla görüşüldüğünü, raporlar alındığını ve bu kapsamda değerlendirmelerin yapıldığını anlatarak bir politika belgesinin çıktığını ve strateji belgelerinin hazırlandığı süreci anlattı.
 
DOĞAL GAZ VE ELEKTRİKTE ARZ GÜVENLİĞİ SORUNU KALMADI
 
Dönmez, politikaların çok sık değişmesinin bu eylemlerin sağlıklı ilerlemesini engellediğini kaydederek, bakanlığın politikalarını 2 yıl önce belirlediğini belirtti. Dönmez, aynı politikalarla ‘’Millî Enerji ve Maden Politikası’’ adı verilen politika ile devam edildiğini vurgulayarak, doğal gaz ve elektrikte arz güvenliği sorununun kalmadığına dikkati çekti.
 
YERLİLEŞTİRMENİN ÖNEMİ
 
Son bir iki yılda altyapıda yapılan yatırımlarla, özellikle depolamayla ilgili, artık böyle bir sorun kalmadığını yineleyen Bakan Dönmez, diğer bir hususun yerlileştirme olduğunu ve burada MMG'nin de etkisinin görüleceğini aktardı. Dönmez, yerlileştirme, yerli kaynakların kullanılması, yerli üretim teknolojilerinin de aynı paralelde geliştirilmesinin ihale edilen bazı projelerde Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ve yerli kaynakların başta linyit olmak üzere azami ölçüde değerlendirilebilmesi için yerlileştirme başlığı altında yerli kaynak kullanımı ve yerli teknolojinin önemine vurgu yaptı.
 
YATIRIMLARIN YARISINDAN FAZLASI YURT DIŞINDAN
 
Elektrik sektöründe yıllık ortalama 5 milyar dolar civarında yatırımlarının bulunduğunu hatırlatan Dönmez, bu yatırımlarda, ekipmanın neredeyse yarısı, hatta bazı kalemlerde yarısından da fazlasının yurt dışından geldiğini ifade etti.
 
YÜZDE 65 İTHAL KULLANIMI TERSİNE ÇEVRİLDİ
 
Yerli malzeme, aksamın daha fazla kullanılması yönündeki teşviklerin neticesinde yüzde 65 ithal kullanımının tersine çevrildiği bilgisini veren Dönmez, yerlilik şartıyla ihaleler yapıldığını ve geçtiğimiz yıl iki büyük ihalede hem güneş hem de rüzgar santralinde dünya çapındaki iki firmanın bu üretimlerini yapma kararı aldıklarını anımsattı.
 
Öte yandan bakanın konuştuğu bu toplantıya, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanında MMG Genel Başkanı Osman Balta ile MMG üyeleri de katıldı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol