kapat ikonu

Doğal gaz tüketimi geçen sene azaldı

Doğal gaz tüketimi geçen sene önceki yıla kıyasla yüzde 6 azalarak, 50 milyar metreküp seviyesine kadar geriledi.

Türkiye'nin doğal gaz tüketimi geçen sene önceki yıla nazaran yüzde 6 azalarak, yaklaşık 50 milyar metreküp seviyesine kadar indi.
 
SICAKLIKLARDAN DOLAYI DÜŞÜŞ YAŞANDI
 
Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) verilerinden yapılan derlemelere göre, Türkiye'nin doğal gaz tüketiminde geçen senenin ilk yarısında hava sıcaklıklarının ortalamanın üstünde izlemesinden dolayı düşüş yaşandı.
 
GEÇEN SENE DOĞAL GAZ TÜKETİMİ YÜZDE 6 AZALDI
 
Ülkede 2017 yılında tüketilen doğal gaz miktarı 53 milyar 857 milyon 136 bin metreküple Türkiye tarihindeki en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçmişti. Geçen sene Türkiye'nin toplam doğal gaz tüketimi de 2017 yılına göre yüzde 6’lık azalışla yaklaşık 50 milyar metreküp olarak tamamlandı.
 
EN FAZLA OCAK AYINDA, EN AZ HAZİRAN AYINDA DOĞAL GAZ TÜKETİLDİ
 
2018’de en fazla doğal gaz tüketiminin yaşandığı ocak ayında 6 milyar 348 milyon 893 bin metreküp doğal gaz kullanıldı. En düşük kullanımın olduğu haziran ayında da 2 milyar 848 milyon 986 bin metreküp doğal gaz tüketildi.
 
DOĞAL GAZ OCAK AYINDA İLK KEZ 6 MİLYAR METREKÜPÜN ÜZERİNE ÇIKTI
 
2018'in ocak ayında aynı zamanda Türkiye'de kuraklık sebebiyle hidroelektrik santrallerindeki üretimin azalması ve elektrik üretiminde doğal gaz santrallerinin devreye alınmasından dolayı doğal gaz ithalatında da rekor kırılırken, ocak ayında doğal gaz ithalatının aylık bazda ilk kez 6 milyar metreküpün üzerine çıktığı vurgulandı.
 
TÜRKİYE’NİN TOPLAM DOĞAL GAZ İTHALATI ARTTI
 
2017 yılında ülkenin doğal gaz tüketimi bir önceki seneye nazaran yüzde 16,29’luk artışla 53 milyar 484 milyon metreküpe yükseldiği hatırlatıldı. Söz konusu dönemde tüketimdeki artıştan dolayı Türkiye'nin toplam doğal gaz ithalatı ise yüzde 19,20 yükselerek 55 milyar 250 milyon metreküp olarak gerçekleşmişti.
 
8 OCAK 2019’DA GÜNLÜK KULLANIMDA REKOR KIRILDI
 
Türkiye'de doğal gaz tüketiminde beklenenden daha soğuk olan hava şartlarından ötürü 8 Ocak 2019 tarihinde günlük 245 milyon metreküple rekor kırıldığı duyurulmuştu.
 
Söz konusu haberi ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, paylaşmıştı. Bakan Dönmez, 8 Ocak günü tüm zamanların rekorunun kırıldığını ve ülke çapında 245 milyon metreküpü aşan doğal gaz tüketiminin gerçekleştiği bilgisini paylaşarak, doğal gaz arz güvenliğinin sağlamaya yönelik alınan önlemlerden dolayı bu rekor artışın hiçbir kesinti ya da kısıntıya gidilmeden karşılandığını vurgulamıştı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol