kapat ikonu

DMO'da tüm işlemler 'elektronik' olacak

DMO Genel Müdürü Civriz, 2019'un ilk çeyreğinde tamamlanacak uygulamalarla firma başvurularından mal teslimi ve ödemelere kadar tüm işlemlerin elektronik ortama taşınacağını söyledi.

Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdürü Mücahit Civriz, DMO olarak sadece alım satıma aracılık etmek için değil, kalkınma, tasarruf, yerli üretim ve ihtiyaç kavramları etrafında değişimin mimarı olmak için çalıştıklarını belirterek, bu hedefleri gerçekleştirmek adına e-dönüşümün kaçınılmaz olduğunu savundu.
 
Bu doğrultuda dönüşüm odaklı projeler geliştirdiklerini hatırlatan Civriz, kamu ve özel sektör kaynağı, zaman ve iş gücünden tasarruf için elektronik hizmetlere e-tahsilat, e-fatura, e-başvuru, e-takip ve e-dilekçe sistemlerini de dâhil ettiklerini vurguladı.
 
TÜM İŞLEMLER ELEKTRONİK ORTAMDA GERÇEKLEŞECEK
 
Civriz, 2019 yılının ilk çeyreğinde tamamlanacak "e-irsaliye", "e-teminat" ve "e-tesellüm" uygulamalarıyla firma başvurularından mal teslimi ve ödemelere kadar tüm işlemlerin elektronik ortamda gerçekleşeceğini bildirdi.
 
KAMU KURUMLARI BU SÜRECE ÇOK HIZLI UYUM SAĞLADI
 
Söz konusu uygulamaya geçmekle önemli bir adım attıklarını öne süren Civriz, DMO tedarikçilerinin tamamının bundan sonra e-fatura kullanacaklarını dile getirerek, tüm kamu kurumlarına kesilen faturaların e-posta aracılığıyla gönderildiğini ve kamu kurumlarının bu sürece çok hızlı uyum sağladığını vurguladı.
 
KARGO MASRAFLARI ORTADAN KALKACAK
 
Civriz, belirtilen uygulama sayesinde kâğıt faturaların alınması ve gönderilmesinde yaşanabilecek aksaklıkların ve bunların sisteme işlenmesi esnasında oluşabilecek hataların ortadan kaldırılmasını ve işlem sürelerinin kısaltılmasını hedeflediklerine işaret ederek, yeni sistemle kamu kurum ve kuruluşlarına düzenlenecek e-faturaların, taraflarına anında iletileceğini anlattı. e-fatura sistemine dâhil olmayanlar için düzenlenecek e-arşiv faturalarının da e-posta adreslerine ulaştırılacağını kaydeden Civriz, faturaların elektronik ortamda gönderilmesinin kargo masraflarının ortadan kaldırılmasını, tedarik ve satışlarla ilgili istatistiki bilgilerin daha hızlı ve doğru raporlanmasını sağlayacağına dikkati çekti.
 
DMO’DAN YILDA 70 BİN FATURA
 
Civriz, özellikle hemen ulaşılabilen, takip süreci gerektirmeyen, dijital olarak arşivlenen yapısı sayesinde sistemin, firmaların iş süreçlerini kolaylaştıracak bir uygulama niteliği taşıdığını söyleyerek, geçen sene yaklaşık 4 milyar Türk liralık satış gerçekleştiren DMO’nun, kamu kurum ve kuruluşlarına yılda 70 bin adet fatura kestiğini duyurdu. Şu anda kurumun mevcut katalog tedarikçilerinin yaklaşık yüzde 45'inin e-fatura kullandığı bilgisini paylaşan Civriz, e-fatura uygulamasına henüz geçmemiş tedarikçilerin yeni yıldan itibaren sisteme dâhil olacaklarını açıkladı.
 
BAŞVURULAR SİSTEMDEN TAKİP EDİLECEK
 
Başvuru takibinin de artık sistem üzerinden yapılabileceğini vurgulayan Civriz, firmaların başvurunun her aşamasını sistem üzerinden takip edebileceğini anlatarak, böylece bürokrasinin de önüne geçileceğini savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol