kapat ikonu

Dizel Araç Sahipleri İçin Yeni Uygulama Duyurusu Yapıldı

Türkiye'de dizel araç kullanımı her geçen gün biraz daha artarken bu süreç içerisinde yeni uygulama hakkında araç sahiplerine uyarı yapıldı.

Türkiye'de dizel araç kullanımı her geçen gün biraz daha artarken bu süreç içerisinde yeni uygulama hakkında araç sahiplerine uyarı yapıldı.
 
Yapılan değerlendirmeler sonrasında Türkiye'de en çok dizel araç kullanımının mevcut durumda olduğu tespit edilmişti. Bunun üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından geçtiğimiz yıl Haziran ayında yeni bir karar alınmış ve bu karar sonrasında biyodizelin ile motorinin harmanlanması için belirli bir taban getirilmesine karar verilmişti.
 
Uygulamanın yeni yılla birlikte hayata geçirilmesine karar verildi. Harman oranı için belirli taban uygulama getirilirken bu uygulamanın hayata geçirilmesi için gerekli çalışmalar yapıldı. Belirlenen şartlar doğrultusunda piyasada satışı gerçekleştirilen her 200 litrelik motorinin içerisinde en az 1 litre biyodizel bulunacak.
 
Türkiye'de akaryakıt satışlarına bakıldığı zaman yüzde 84 oranında motorin satışının gerçekleştirildiği tespit edildi. Böylece yapılacak harmanlama sonrasında 2018 yılında toplam 115 bin ton biodizel üretiminin gerçekleştirilmesi amaçlananlar arasında yer alıyor. biodizel üretimi yapabilecek olan halihazırda 12 lisanslı şirket olduğu tespit edilmişti. Bununla birlikte üretim kapasiteleri incelemeye alındığı zaman yaklaşık olarak 240 bin ton olarak belirlendiği açıklandı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol