kapat ikonu

Diyarbakır modern sanayi sitesine önümüzdeki yıl kavuşacak

Diyarbakır’da üretimde verimliliği artıracak, istihdama ve bölgesel gelişmeye katkı sağlayacak modern sanayi sitesi 2019’da açılacak.

  • Otomobil
  • 30 Ekim 2018 10:19
  • Son Güncelleme: 30 Ekim 2018 10:21
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından üretimde verimliliğin artırılması ile istihdama ve bölgesel gelişmeye katkı sağlamak üzere yapımına başlanan Diyarbakır'ın modern 4. Oto Sanayi Sitesi’nin, 2019 yılında hizmete açılacağı bildirildi.
 
YÜZDE 20’Sİ TAMAMLANDI
 
4. Oto Tamirciler ve Küçük Sanayi Sitesi Projesi kapsamında Diyarbakır-Elazığ karayolu üzerinde 2017’de yapımına başlanan sanayi sitesinin yüzde 20'sinin tamamlandığı belirtildi. Yaklaşık 507 dönüm alan içerisinde konumlanmış sanayi sitesinin, esnafa daha iyi şartlarda çalışma imkânı sunacağı kaydedildi.
 
ESNAF VE SANAYİCİYE MODERN SANAYİ SİTESİ
 
Küçük ölçekli imalat, otomotiv tamir ve bakımıyla ilgili sektörde faaliyetlerine devam eden esnaf ve sanayicilerin günün gereksinimlerine uygun modern, teknik şartlara uygun birer iş yerine sahip olmaları için sanayi sitesinin kurulduğu ifade ediliyor.
 
İSTİHDAMA VE GELİŞİME KATKI SAĞLAYACAK
 
Diyarbakır 4. Oto Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Muhsin Erdoğmuş, Diyarbakır'ın istihdamına ve gelişimine katkı sağlayacak sanayi sitesinin çalışmalarının hızla devam ettiğini kaydederek, projede 624'ü 150 metrekare ve 190'ı da 300 metrekare büyüklüğe sahip 814 iş yerinin olduğunu açıkladı.
 
İHTİYACA YÖNELİK KURULUŞLAR DA OLACAK
 
Erdoğmuş, projenin tamamlanmasıyla birlikte sanayi sitesinde çok sayıda kişinin çalışacağına dikkati çekerek, sitede ayrıca esnafın ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarına yönelik, idare binası, çarşı, banka, fırın, cami, PTT ile lokantanın da yer alacağını vurguladı.
 
‘’MEVCUT YERLER İHTİYACA CEVAP VERMİYOR’’
 
Şehirde mevcut sanayi sitelerinin ihtiyaca cevap vermediğini anlatan Erdoğmuş, Diyarbakır’ın hızla büyüdüğünü mevcut yerlerdeki iş yerlerin küçüklüğü, altyapı yetersizliği, sokakların dar olması münasebetiyle ihtiyaca cevap vermediğinden bahsetti. Erdoğmuş, yağmur yağdığı zaman iş yerlerine su dolduğunu anlatarak, esnaf olarak 40-50 metrekare mekânda kendilerini geliştirmelerinin mümkün olmadığını savundu.
 
Kısa süre içinde iş yerlerinin yüzde 20'sinin bitirildiğine işaret eden Erdoğmuş, 2019 yılının sonunda sanayi sitesinin tamamlanacağını ümit ettiğini söyledi.
 
TÜRKİYE’NİN ÖRNEK SANAYİ SİTELERİNDEN OLACAK
 
Erdoğmuş, burada yaklaşık 4 bin 500 kişi çalışacağına inandığını dile getirerek, ustaların çok iyi bir yerde mesleğini icra ediyor olması, gelen çırakların burayı severek geleceğine inandıklarını kaydetti. Erdoğmuş ayrıca, görünüm ve vizyonuyla şehir için örnek bir sanayi sitesi olacağını söyleyerek, Diyarbakırlılar için büyük bir imkân olduğunu aktardı. Otomotiv sektörü geliştiği zaman Diyarbakır’ın da gelişeceğini öne süren Muhsin Erdoğmuş, bu yatırımın faaliyete girdiğinde Türkiye'nin örnek sanayi sitelerinden olacağını öne sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol