kapat ikonu

Diyabet ve obeziteyle mücadele için ‘şeker vergisi’ geliyor

İngiltere’de şekerli içecek üreticilerine kullandıkları şeker miktarı göz önüne alınarak ek şeker vergisi getirilecek. Bu vergiyle birlikte şeker üretiminin azalacağı ve hem diyabet hem de obezite ile mücadelede ciddi bir adım atılacağı düşünülüyor.

  • Sektörel
  • 17 Mart 2016 15:14
  • Son Güncelleme: 17 Mart 2016 15:17
5 gram şeker kullanımına 18 pens ek vergi alınacak
İngiltere’de şekerli içecek üreticileri kullandıkları şeker miktarına göre ek vergi ödemek durumunda kalacak. İngiltere basını bu haberi ‘şeker vergisi’ başlığıyla duyurdu. Milliyet’in haberine göre bu şekilde isimlendirilen verginin 2018 yılından itibaren uygulamaya girmesi düşünülüyor.
 
İngiltere’nin şekerli içecek üreticilerine uygulayacağı bu yeni düzenlemeyle birlikte 100 mililitrede 5 gram şeker kullanılması halinde litre başında 18 pens ek vergi uygulanması planlanıyor. Bu durumun rafları da etkileyeceği söyleniyor. 330 mililitrelik bir kutu şekerli içecek 8 pens daha pahalıya satılacak.
 
Diyabete savaş açılması planlanıyor
Milliyet’in haberinden elde edilen bilgilere göre, İngiltere’deki diyabet alanında araştırmalar yapan “Diabetes UK” adlı sivil toplum kuruluşunun yaptığı çalışmaya göre şekerli içeceklerin fiyatlarının yüzde 20 oranında yükseltilmesi tüketicilerin bu ürünleri daha az tercih etmesini sağlayabilir.
 
Üreticilerin şeker üretimini kısacağı düşünülüyor
İngiltere’de ilk defa ‘şeker vergisi’ uygulanacak. Hem şeker üretimi düşürülecek hem de şekerli içeceklerdeki meydana gelen fiyat artışı nedeniyle diyabet hastaları başta olmak üzere İngiliz vatandaşlarının daha az şeker tüketmesi sağlanacak. İngiltere’de uygulanacak olan şeker vergisinin hem diyabet hem de obezite ile mücadelede atılan önemli bir adım olduğu düşünülüyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol