kapat ikonu

Dış ticarette güzel gelişmeler oluyor

Bakan Pekcan, son dönemde dış ticarete yönelik oldukça güzel gelişmeler görüldüğünü ifade etti.

Dünyadaki tüm korumacılık rüzgârları, bölgede yaşanan istikrarsızlık ve başta Brexit olmak üzere Avrupa Birliği’nde yaşanan dalgalanmalardan bahseden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin ihracatının ekim ayında yüzde 13,1’lik artışla 15 milyar 732 milyon dolar seviyesine ulaştığını bildirdi.
 
TÜRKİYE’Yİ YÜKSEK GELİRLİ ÜLKELER LİGİNE ÇIKARMA HEDEFİ
 
Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Türkiye Tasarım Haftası (Design Week Turkey) kapsamında gerçekleştirilen "Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri" töreninde konuşan Pekcan, Türkiye’nin önümüzdeki 10 yıldaki temel hedefin, orta gelir düzeyinden yüksek gelirli ülkeler ligine yükselmek olduğunu dile getirdi.
 
OLDUKÇA GÜZEL BİR YOL KAT EDİLDİ
 
Pekcan, bunun tek yolunun üretilen ve dünya pazarlarına sunulan ürünlerin teknoloji, tasarım ve marka içeriği seviyesinin yükseltilmesinden geçtiğine dikkati çekerek, bakanlığın bu vizyonla projelerini ve mevzuatını hazırlayarak güncellediğini ve kısa sürede de oldukça güzel bir yol kat edildiğine inandığını söyledi.
 
2018 YIL SONU 170 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFLENİYOR
 
Son dönemde dış ticarete yönelik oldukça güzel gelişmeler görüldüğünü öne süren Bakan Pekcan, dünyadaki tüm korumacılık rüzgârları, bölgede yaşanan istikrarsızlık ve başta Brexit olmak üzere AB’de yaşanan dalgalanmalara rağmen, Türkiye’nin ihracatının ekim ayında yüzde 13,1’lik artışla 15 milyar 732 milyon dolar seviyesine ulaştığını yineleyerek, ihracatın ithalatı karşılama oranının da yüzde 96,7 olduğunu açıkladı. Yıllıklandırılmış ihracatın da yüzde 7,9 artışla 166,8 milyar dolara ulaştığını belirten Bakan Pekcan, 2018 yıl sonu itibarıyla da 170 milyar dolara ulaşılmasının hedeflendiğini duyurdu.
 
ASIL HEDEF İHRACATIN SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ŞEKİLDE YILLARA YAYILMASI
 
Pekcan, bu rakamların herkesi son derece memnun eden gelişmeler olduğunu, ancak asıl hedefin ihracat artışının sürdürülebilir şekilde uzun yıllara yayılması olduğunu aktararak, bunun yolunun da teknoloji, dijitalleşme, markalaşma, tasarım, yeni pazarlar, yeni ürünlerden geçtiğini, bu kapsamda da hem ürünlerin hem de mevzuatların modernleştirildiğini anlattı.
 
TASARIM KÜLTÜRÜNÜN YAYGINLAŞMASI İÇİN DESTEK SAĞLANIYOR
 
Bakanlık olarak bu vizyonla projeleri teker teker devreye soktuklarını vurgulayan Pekcan, sürdürülebilir ihracat artışı ve yüksek gelirli bir Türkiye için tasarımın stratejik değerde olduğunu, bu sebeple tasarım kültürünü bakanlık vizyonunun merkezine aldıklarını anımsatarak, Türkiye’de tasarım kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla tasarımcılara, şirketlere, tasarım ofislerine destek sağlandığını hatırlattı.
 
Bakan Pekcan, Türk tasarımlarının dünyada daha etkin olarak pazarlanabilmesini sağlamak adına hâlihazırda 7 adet tasarımcı şirketinin ve 2 adet tasarım ofisinin yurt dışına yönelik faaliyetlerinin desteklendiğini de kaydetti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol