kapat ikonu

Dış ticaret endeksleri paylaşıldı

İhracat birim değer endeksinin, ekim ayında yıllık bazda yüzde 2,3 azaldığı, ithalat birim değer endeksinin de yüzde 3,4 oranda arttığı duyuruldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin dış ticaret endekslerini paylaştı.
 
Verilere göre, ihracat birim değer endeksinin, ekim ayında geçen senenin aynı ayına kıyasla yüzde 2,3 oranda düştüğü kaydedildi.
 
ENDEKS YAKITLARDA YÜZDE 29 ARTTI
 
Endeksin, söz konusu dönemde gıda, içecek ve tütünde yüzde 7,9, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 5,8 ve imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 2,4 azaldığı, yakıtlarda ise yüzde 29 seviyesinde arttığı belirtildi.
 
İTHALAT BİRİM DEĞER ENDEKSİ
 
İthalat birim değer endeksinin belirtilen konusu dönemde yüzde 3,4 arttığı aktarıldı. Endeksin, geçen senenin aynı ayına nazaran gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,5, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 1,5 ve imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 1,6 azaldığı, yakıtlarda da yüzde 29,3 yükseldiği vurgulandı.
 
İHRACAT MİKTAR ENDEKSİ
 
İhracat miktar endeksinin, ekim ayında geçen senenin aynı ayına kıyasla yüzde 15,7 arttığı dikkati çekilirken, endeksin aynı dönemde, gıda, içecek ve tütünde yüzde 9, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 14,2, imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 18,1 arttığı, yakıtlarda ise yüzde 1,4 azaldığı bildirildi.
 
GEÇEN SENEYE GÖRE YÜZDE 26,2’LİK DÜŞÜŞ
 
Öte yandan ithalat miktar endeksinin de geçen senenin aynı ayına nazaran yüzde 26,2 düştüğü ifade edildi. Endeksin söz konusu dönemde, gıda, içecek ve tütünde yüzde 6, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 13,9, yakıtlarda yüzde 10 ve imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 31,6 seviyesinde gerilediği açıklandı.
 
MEVSİM VE TAKVİM ETKİSİNDEN ARINDIRILMIŞ VERİLER
 
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre, eylül ayında 163,1 olan ihracat miktar endeksinin, ekim ayında yüzde 0,8 azalarak 161,8'e gerilediği bilgisi paylaşıldı. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise geçen senenin aynı ayında 154,1 olan ihracat miktar endeksinin, bu senenin ekim ayına göre yüzde 11,8 artarak 172,2'ye ulaştığına işaret edildi.
 
Eylül ayında 118,8 olan ithalat miktar endeksinin, ekim ayında yüzde 6,5 azalışla 111,1'e gerilediği, takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise geçen senenin ekim ayında 148,1 olan ithalat miktar endeksinin, bu senenin aynı döneminde yüzde 26,9 azalarak 108,2'ye indiği anlaşıldı.
 
İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle elde edilen ve Ekim 2017'de 105,2 olarak paylaşılan dış ticaret haddinin, 5,7 puan azalarak bu senenin ekim ayında 99,5'e düştüğü öğrenildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol