kapat ikonu

Dış ticaret endeksleri belli oldu

İhracat birim değer endeksi, eylülde yıllık bazda yüzde 2,3 azalırken, ithalat 2,6 arttı. İhracat miktar endeksi, yüzde 25,2 yükseldi, ithalat ise yüzde 20,3 geriledi.

İhracat birim değer endeksinin, eylül ayında yıllık bazda yüzde 2,3 azaldığı, ithalat birim değer endeksinin de yüzde 2,6 arttığı bildirildi. İhracat miktar endeksinin de eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,2 yükseldiği, ithalat miktar endeksinin de yüzde 20,3 gerilediği belirtildi.
 
İhracat birim değer endeksi, eylül ayında yıllık bazda yüzde 2,3 azaldı, ithalat birim değer endeksi ise yüzde 2,6 arttı.
 
İHRACAT BİRİM DEĞER ENDEKSİ GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 2,3 AZALDI
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından eylül ayı dış ticaret endekslerini kamuoyuyla paylaşıldı. Açıklanan verilere göre, ihracat birim değer endeksi, eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 azaldı.
 
YAKITLARDA YÜZDE 28,5 ARTTI
 
Endeks, söz konusu dönemde tütün, gıda ve içecekte yüzde 8,1, yakıt hariç ham maddelerde yüzde 4,1 ve gıda, içecek, tütün hariç olarak imalat sanayisinde de yüzde 2,2 azaldı. Bununla birlikte de yakıtlarda yüzde 28,5 artış gösterdi.
 
İMALAT SANAYİSİ GERİLEDİ
 
İthalat birim değer endeksinin paylaşılan dönemde yüzde 2,6 artış gösterdiği vurgulandı. Endeksin, geçen yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 0,1, yakıt hariç ham maddelerde yüzde 5,5 ve yakıtlarda yüzde 28,4 arttığı ifade edilirken, gıda, içecek, tütün gibi kategoriler hariç imalat sanayisinde yüzde 2,6 gerilediği paylaşıldı.
 
İHRACAT MİKTAR ENDEKSİ YÜKSELDİ
 
İhracat miktar endeksinin, eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,2 arttığı aktarıldı. Endeksin aynı dönemde, gıda, içecek ve tütünde yüzde 20, yakıt hariç ham maddelerde yüzde 13,7, yakıtlarda yüzde 12,5 ve gıda, içecek, tütün hariç olmak üzere imalat sanayisinde de yüzde 26,7 yükseldiği anlaşıldı.
 
İthalat miktar endeksinin de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,3 düştüğü kaydedildi. Endeksin bu dönemde, gıda, içecek ve tütünde yüzde 9,4 arttığı, yakıt hariç ham maddelerde yüzde 25, yakıtlarda yüzde 10 ve gıda, içecek, tütün hariç olmak üzere imalat sanayisinde yüzde 21,1 azaldığı bildirildi.
 
MEVSİM VE TAKVİM ETKİSİNDEN ARINDIRILMIŞ VERİLER
 
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre, ağustos ayında 160,9 olan ihracat miktar endeksinin, eylül ayında da yüzde 1,4 artarak 163,1 olduğu duyuruldu.
 
Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise geçen yıl eylülde 139,7 olan ihracat miktar endeksinin, bu yılın aynı ayında yüzde 16,9 artışla 163,4'e ulaştığına dikkati çekildi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol