kapat ikonu

Dış ticaret açığının azalması hedefleniyor

Dış ticaret açığının azaltılmasının hedeflendiğini vurgulayan Bakan Pekcan, bunun yanı sıra ihracatın ithalatı karşılama oranının artırılmasını istediklerini belirterek, bundan dolayı dış ticaret açığına, cari açığa dolaylı olarak etki ettirilmesini

  • Gündem
  • 20 Şubat 2019 20:30
  • Son Güncelleme: 20 Şubat 2019 20:44
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, dış ticaret açığının azaltılmasını, ihracatın ithalatı karşılama oranının artırılmasını, bundan dolayı da dış ticaret açığına, cari açığa dolaylı olarak etki etmeyi hedeflediklerini yineleyerek, Türkiye'nin dış finansman açığının azalması yönünde çalışmalar yapmak istediklerini bildirdi.
 
Dünyadaki konjonktürel gelişmeler takip ediliyor
 
Türkiye'nin hedefinin üst gelir grubuna ve yüksek gelirli ülkeler ligine yükselmek olduğunu ifade eden Pekcan, buna da daha fazla katma değerli ihracatla ulaşabileceklerini öne sürerek, daha fazla tasarıma, markalaşmaya, teknolojiye ağırlık verip, Türkiye’nin daha rekabetçi hâle gelmesine ve mevcut pazarları sürdürülebilir kılmak için çaba gösterdiklerini dile getirdi. Pekcan, bir taraftan da iç ve dış ticarette tam dijitalleşme hedefini yakalamak adına çalıştıklarını anlatarak, yeni pazarlar için stratejiler üzerinde çalışma yaptıklarını, bunu yaparken de dünyadaki konjonktürel gelişmeleri takip ettiklerini açıkladı.
 
Küresel büyüme düştü
 
Küresel büyümenin IMF verilerinden elde edilen bilgilere göre de Dünya Bankası verilerine göre de düştüğüne dikkati çeken Pekcan, yüzde 4'ten, yüzde 3,7'ye, ardından da yüzde 3,5'e revize edildiğini anımsatarak, AB’nin büyümesinin yüzde 2 olduğunu, yüzde 1,6'ya revize edildiğini, en son da yüzde 1,5'e revize edildiğini kaydetti. Pekcan, bunların gerçek anlamda Türkiye’nin de dış ticaretini etkileyen unsurlar olduğunun altını çizerek, Türkiye’nin bu unsurlardan en az etkilenecek şekilde politikaların geliştirildiğini duyurdu. Bunun hâricinde korumacılık önlemlerinin dünya ticareti önünde ciddi bir engel olduğuna değinen Pekcan, Türkiye’nin kapsayıcı, katılımcı ve serbest ticaretten yana görüşlerini her zaman dünya ile paylaştığını hatırlatarak, bu kapsamda ihracatın geçen yıl 168 milyar dolar gibi Cumhuriyet tarihi rekoruyla kapatıldığına işaret etti.
 
Türkiye, 2019’da ihracatın ithalatı karşılama oranının arttığı bir yıl görecek
 
Pekcan, bundan daha da önemli olanın yüzde 75 seviyesine gelen ihracatın ithalatı karşılama oranı olduğunu savunarak, bunun 2019 yılında daha da ciddi rakamlarda görüleceğini ve ocak ayında bu rakamın yüzde 85 seviyesine geldiğini duyurdu. Dış ticaret açığının azalmasını, ihracatın ithalatı karşılama oranının artmasını, bundan dolayı dış ticaret açığına, cari açığa etki etmek ve Türkiye'nin dış finansman açığının azaltılması yönünde çalışmalar yapmayı hedeflediklerinden bahseden Pekcan, 2019’da da aylar itibarıyla inişler çıkışlar ile karşılaşılacağını söyleyerek, ancak Türkiye’nin ihracatın ithalatı karşılama oranının arttığı, dış ticaret açığının azaldığı başarılı bir yıl göreceğini iddia etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol