kapat ikonu

Dikkat! Yarın Son Gün! Ceza Ödeyebilirsiniz..

Kirada evi ya da iş yeri bulunan kişilerin yarına kadar gelir beyanında bulunmamaları halinde yapılacak tespitlerde büyük cezalar alabilecekleri açıklandı.

Günümüzde belirlenen 2 milyon ev ve iş yeri sahibinin vergi işlemleri için kira gelirlerini beyan etmeleri gerekiyordu. Eksiksiz bir şekilde yapılması beklenen beyanlar için pek çok kişi 1 Mart tarihinden itibaren harekete geçmişti. Bunun üzerine yarın beyan süreci için son gün olduğu öğrenildi. Kira gelirlerini henüz beyan etmemiş olan kişilere çeşitli cezaların gelebileceği konusunda uyarılar yapıldı.
 
Ev ve iş yeri sahibi olup kiraya veren kişilerin elde ettikleri gelirleri 1 Ocak ile 31 Aralık 2018 tarihleri için Gelir İdaresi Başkanlığı'na beyan etmeleri gerekiyor. Vergi işlemleri için kullanılan bu sistemden kaçış yok. Gelir beyanı için süreç 1 Mart tarihi itibariyle başladı. Beyan işlemi ise uzun sürmemesi ve kişileri yormaması adına Gelir İdaresi Başkanlığı'nın resmi internet sitesinde hızlı doldurulabilecek bir form olarak hazırlanmış.
 
Saklanırsa Büyük Cezalar Kapıda
 
Kira gelirlerini beyan etmeyen, eksik ya da yanlış beyan eden kişilere büyük beyan cezalarının uygulanması için harekete geçildi. Bu süreç içerisinde kirayı elden almak yasaklanmış banka hesaplarına havale edilmesi istenmişti. Hala aynı yöntemle kira alan ve bunun tespit edilmeyeceğini düşünen kişilere kötü haber geldi. Denetimlerin sıkılaştırıldığı ve gerekli sorgulamaların çeşitli kaynaklar üzerinden yapıldığı öğrenildi. Tespit edilmesi halinde ise büyük cezaların verileceği ifade edildi. Ev ve iş yeri sahipleri bu konuda uyarıldılar.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol