kapat ikonu

Dikkat! Sahtesi Gerçeğinden Ayırt Edilmiyor!

Her şeyin sahtesinin yapıldığı günümüzde son yıllarda altının da sahtesinin yapılması çeşitli tartışmaları beraberinde getirdi. Bunun ardından sadece profesyoneller tarafından anlaşıldığı belirlendi.

Altın fiyatlarının giderek artması vatandaşların zaman zaman alım gücünü zorluyor. Ancak dünya üzerinde değeri hiç bitmeyen en akıllıca yatırım araçlarından birisi olması her zaman değerini artırmaya devam ediyor. Madenler arasında en değerli olanlar arasında yer almasından dolayı günümüzde her şeyin sahtesinin yapıldığı gibi altının da sahtesinin yapıldığı ifade edildi. Özellikle altının sahtesinin yapılması bir süre sonra kuyumcuları da sıkıntıya sokmaya başladı.
 
Takı denilince pek çok kişinin aklına altın ve türevleri geliyor. Ham halde çıkarılan bu madenin işlenmesi hiçte kolay olmuyor. Deneyimli ellerde işlenerek ziynet eşyasına dönen bu süreçte kuyumcu vitrinlerinde hatrı sayılır miktarlara vatandaşla buluşturuluyor.
 
Gerçeğinden Ayırt Etmek Çok
 
Profesyonel eller tarafından yapılan imitasyon ve değeri düşük altınlar ise düğünlerde son yıllarda fiyatların artmasıyla birlikte giderek yükselmeye başladı. Bu durumda hem kuyumcular sektörün baltalandığını söylüyorlar hem de kişilerin gerçek altın olmadığını öğrenmelerinin ardından hayal kırıklığına uğradıkları belirleniyor.
 
Gerçekle sahte arasındaki farkı sadece altın sektöründe olanlar anlıyor. Kesip bakmak ve incelemek gerekiyor. Çeşitli sistemleri bulunuyor. Sahte altınların artmasından dolayı kuyumculuk sektörü büyük zarar görmeye başladı. Altın üreticileri de sahte altın furyasından olumsuz etkilendiklerini açıkladılar. Bu durumda sahte altının kesim sırasında sert olduğu için kesilmediği ve dışındaki yaldız boyanın ortaya çıktığı ifade edildi. Sadece kuyumcularda bulunan mihenk taşı ile kontrol edilen sahte altından sadece profesyoneller anlıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol