kapat ikonu

Dikkat! Koparmanın Cezası 60 Bin Lira!

Afyon'da bulunan Eber gölünde yetişen Eber sarısı isimli çiçekler koruma altına alınmış durumda. Kopartmanın cezası 60 bin liradan başlıyor.

Afyon ile Bolvadin ce Çay ilçeleri sınırlarında bulunan Eber Gölü muhteşem bir doğa güzelliğine ev sahipliği yapıyor. Gölün çevresinde adını gölün isminden almış sarı renkte Eber sarısı bitkileri bulunuyor. Yapılan araştırmaların ardından bu bitkilerin yetişen endemik bitkiler arasında olduğu tespit edildi. Bitkilerin neslini korumak ve vatandaşların zarar vermesini engellemek için bazı adımların atıldığı ve bazı önlemlerin alındığı tespit edildi.
 
Yapılan açıklamalar çerçevesinde Eber sarısı isimli bitkiyi koparıp zarar veren kişilerin tespit edilmesi halinde 60 bin liralık para cezasının verilmesine karar verildi. Aynı zamanda bu bitkinin başka bölgelere taşınması da kesinlikle yasaklanmış durumda.
 
Para Cezası Veriliyor
 
Derine inildiği zaman baklagillerin kraliçesi olarak isimlendiriliyor. dünyada sadece Eber ve Akşehir gölleri çevresinde yetiştiriliyor. Her ıl onlarca insan sadece endemik sınıflandırılması yapılan bu bitkilere ulaşmak ve yakından görmek için bölgeye akın ediyorlar. Bölgede pek çok kişi tarafından fotoğraflar çekiliyor. Eber sarısı ismi verilen bu bitki ilk olarak 1983 yılında bilim dünyasına tanıtılmıştı. O tarihten önce bilinmemekle birlikte sonrasında yapılan bilimsel çalışmalar sonrasında ne kadar değerli bir bitki olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.
 
Farklı bir doğal güzellik sunan bitkilerin boyu 30 santimetre ile 85 santimetre arasında değişiyor. En farklı özelliklerinden birisi ise tek çiçek üzerinden 3 farklı meyve vermesi olarak ifade ediliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol