kapat ikonu

Dikkat! İş Hayatında Yeni Dönem Başlıyor

İşçi ile işveren arasında meydana gelen çeşitli anlaşmazlıkların çözümü için yeni yıldan itibaren arabulucu başvurma şartının getirildiği açıklandı.

İşçi ile işveren arasında meydana gelen çeşitli anlaşmazlıkların çözümü için yeni yıldan itibaren arabulucu başvurma şartının getirildiği açıklandı.
 
İşçi ile işveren arasında yaşanan problemeler en sık mahkemeye taşınan davalar arasında yer alıyor. Hem işçilerin hem de işverenin haklarını korumak için yapılan değerlendirmelerde mahkemenin sonuçlanması bazen yıllar sürdüğü için mağduriyetler ortaya çıkıyordu. Hükümet hem mahkemelerin iş yükünü hafifletmek hem de süreyi kısaltmak için arabulucu sistemini hayata geçirdi.
 
Yeni yıldan itibaren mahkemelerden önce işveren ve işçilerin arabulucuya başvurma zorunluluğunun getirildiği açıklandı. Böylece çözülebilecek nitelikte sorunların iki tarafı da memnun edecek şekilde mahkemeye taşınmadan ortadan kaldırılması planlanıyor. Arabulucuya taşınmadan mahkemeye taşınmaya çalışan davaların bu sistemle birlikte otomatik olarak reddedilmesine karar verildi.
 
Arabulucu ile görüşülen konuların iki taraf arasında kalması ve dışarı yansıtılması kesinlikle yasaklanırken bu aşamada konuşulanların üçüncü kişilere aktarılmasının ardından 6 aya kadar varan hapis cezası ile karşılaşmaları olası bir durum olarak belirtiliyor. Arabulucu ile çözülen sorunların 3 hafta içerisinde çözümlenmesi bekleniyor. Tarafların isteği ile bu süre en fazla bir hafta daha uzatılabilecek. Arabulucuk bürolarına yapılacak başvurular ile taraflar sorunlarına çözüm arayacaklar.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol