kapat ikonu

Dikkat! İki Yıllık Tutarı Alabilirsiniz!

Anne ve babasını kaybedip ailesinden ölüm aylığı alan kız çocukları evlenmeleri halinde aylıklarının toplam iki yıllık tutarını çeyiz parası olarak alabilirler.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ölüm aylığı alan kız çocuklarının medeni hallerinin evli olarak değişmesinin ardından aldıkları ölüm aylıkları kesiliyor. Ancak evlenecekleri için devlet tarafından maddi destek verilmesi planlandığı için aldıkları ölüm aylığının 2 yıllık toplam miktarı çeyiz parası adı altında toplu olarak veriliyor. Ailelerinden ölüm aylığı alan pek çok genç kızın bu ayrıntıyı bilmedikleri ortaya çıktı.
 
Çeyiz parasının detayları günümüzde pek detaylı olarak bilinmiyor. Genellikle belli bir yaştan sonra ölüm aylıklarının verilmediği düşünülüyor. Ancak bu durumda yaşa değil medeni duruma bakılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu içerisinde kadınlara pozitif bir ayrımcılık yapıldığı dile getiriliyor. Bu süreç içerisinde kadınların bilinenin aksine erkeklerde olduğu gibi yaşa takılmadıkları belirlendi.
 
Çeyiz Parası Talep Edilmezse Yanar
 
Çeyiz parasının alınması için talep edilmesi gerekiyor. Kişilerin bu konuda bir çalışmada bulunmaları gerekiyor. Çeyiz parasının alınması için kişilere 5 yıllık bir süre tanınıyor. Bu sürenin geçirilmesi halinde çeyiz parasının talep edilmesi söz konusu olmuyor.
 
Daha önce anne ve babasın kaybedip ailesi üzerinden ölüm aylığı alan kişilerin çeyiz parası almaları için iki yıllık bir hesaplama yapılıyor. Aldıkları ölüm aylığının iki yılla çarpılmasının ardından toplu halde ödemeler gerçekleştiriliyor. Evlenip boşanan kişi yeniden evlenmeye karar verirse bu süreçte yeniden çeyiz parası talep edemez. Ancak boşanmanın ardından yeniden ölüm aylığı almaya devam edebilir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol