kapat ikonu

Dikkat! Bankalardan 30 Saniye Kuralı!

Bankaların geliştirdiği FİZ sistemi içerisinde müşterilerin en az 30 saniye telefonda tutulması ve bireysel pazarlama stratejilerinin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Bankaların hayata geçirmiş oldukları FİZ sistemi müşterileri müsait olmadıklarında dahi arayarak en az 30 saniye konuşuyorlar. Bu durumun zorunluluk haline getirilmesinin ardından 30 saniye içerisinde bankacılık sistemleri kişiye pazarlanmaya çalışıyor. Bu durum pek çok müşterinin şikayeti sonucunda gündeme getirildi.
 
Bankacılık sektörü teknolojiyi en iyi kullanan sistemlerin başında geliyor. Tüm çalışma sistemleri içerisinde rekabet unsuru olarak kullanılmaya başlandığı için bankacılık sektörünün vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Bu alanda yeni sektörler ortaya çıkmaya başladı ve şimdiden aralarındaki rekabet görülmeye değer.
 
Son dönemlerde büyük sermayeli büyük bankalardan birisi müşteri hedeflerini tutturmak için FİZ ismi verilen bir uygulamayı hayata geçirdi. Bu uygulamanın açılımı ise Finansal İş Zekası olarak ifade ediliyor. Her personelin bu uygulama içerisinden bir hede yüklemesi edinmesi bekleniyor. Banka çalışanlarının rutin ve olağan hedeflerinin yanı sıra eklenen bu hedefler bir anlamda telefonda yapılan pazarlamacılık sistemlerinden oluşuyor.
 
30 Saniye Telefonla Konuşmak Zorundalar
 
Bankanın portföyünde bulunan müşteriler sistem tarafından otomatik olarak aranıyor. Bu müşterilerin bankada hangi sistemlerden faydalanmadıkları ve hangi ürünlerin eksik olduğu tespit ediliyor. Bunun üzerine müşteriye uygun bir pazarlama taktiği geliştiriliyor.
 
Personel belirlenen 25 kişilik hedef içerisinden en az 10 kişiyi aramak ve pazarlama stratejisini geliştirmek zorunda. Banka personeli tarafından müşteri arandıktan sonra 30 saniye kuralı harekete geçiyor. Telefon konuşmasının sistemde görünmesi için en az 30 saniye konuşulması gerekiyor. 29. saniyede telefon kapanırsa o hedef gerçekleşmiş olarak görünmüyor.
 
Bu sistemde müşterinin müsait olup olmadığıyla çok ilgilenilmediği için genellikle müşteriler tarafından bu durum pek hoş karşılanmıyor. FİZ hedefini tutturmak ve kişinin telefonda kalmasını sağlamak için günlük yaşantısından ilgi çekici sorularla oylanmaya çalışıldığı öğrenildi.
 
Ardından konuşma devam ederse bireysel ürün pazarlaması için çalışmalar gerçekleştiriliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol