kapat ikonu

Devletten çoklu doğumda 150 lira destek

Çoklu Doğum Yardım Programı ile ihtiyaç sahibi ailelere yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına aylık 150 lira ödeme yapılacak.

  • Gündem
  • 08 Kasım 2018 14:32
  • Son Güncelleme: 08 Kasım 2018 14:33
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, ‘’Çoklu Doğum Yardım Programı’’ kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına aylık 150 lira ödeme yapılacağını açıkladı.
 
YENİ SİSTEM İLE SOSYAL YARDIM İCRAATLARI HIZLA DEVAM EDİYOR
 
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2019 yılı bütçesinin sunumunda konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi ile beraber sosyal yardım icraatlarına büyük bir hızla devam edildiğini bildirdi.
 
YEREL YÖNETİMLER İLE ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI
 
Bakan Selçuk, bu kapsamda 2018 yılında gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Selçuk, sosyal yardımlardan haksız ve mükerrer yararlanmayı engellemek için yerel yönetimler ile entegrasyon çalışmalarının tamamlandığını dile getirdi.
 
ÇOKLU DOĞUMA AYLIK 150 TL ÖDEME YARDIMI
 
Selçuk, iki yeni sosyal yardım programı başlatacaklarını söyleyerek bunlardan ilkinin ‘’Çoklu Doğum Yardım Programı’’ olduğunu duyurdu. Bu program ile ikiz, üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına aylık 150 Türk lirası ödeme yapılacağı aktarıldı.
 
AĞIR KRONİK HASTALARA ELEKTRİK YARDIMI
 
İkinci yardım programının ise ağır kronik hastalıklarla mücadele eden ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olacağını ifade eden Selçuk, bu yardım programı kapsamında ağır kronik hastalığı sebebiyle cihaza bağımlı olan hastaların bulunduğu hanelerin elektrik bedellerinin 200 liraya kadar olan kısmına yönelik destek verileceğini belirtti.
 
Bakan Selçuk tarafından açıklanan bu yardımın, ‘’3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’’ doğrultusunda yer alan ihtiyaç sahibi hanelerin çoklu doğum sonucu olan ve hayatta kalan 0-24 aylık her bir çocuğuna, ‘’Sağlık Bakanlığının Çocukluk Dönemi Aşı Takviminde’’ yer alan aşıların süresi içinde yaptırılması kaydıyla, aylık 150 lira olarak yapılacağı öğrenildi
 
İLK BİNE GİREN ÖĞRENCİYE 5 BİN TÜRK LİRASI
 
Bakan Selçuk, başarıyla uygulanan ‘’Şartlı Eğitim Yardımını’’ geliştirmeyi sürdüreceklerini de hatırlatarak, bu kapsamda Millî Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavlarda, illerinde ilk 10'a giren veya Türkiye genelinde ilk 20 bine giren ‘’Şartlı Eğitim Yardımı’’ faydalanıcısı çocuklara da aylık 500 Türk lirası, üniversiteye giriş sınavında ilk bine girme başarısı gösteren ‘’Şartlı Eğitim Yardımı’’ faydalanıcısı çocuklara da bir kereye mahsus olmak kaydıyla 5 bin Türk lirası nakdi destek verileceğini anlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol