kapat ikonu

Devlet korumasındaki bini aşkın gence istihdam sağlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetişen binlerce gence istihdam imkânı yaratılıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çeşitli sebeplerden dolayı ailesi tarafından bakımı yapılamayan, kurum gözetiminde yetişerek buradan ayrılan binlerce gence, kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde istihdam imkânı yaratıyor.
 
BİN 151 GENÇ ÖZEL SEKTÖRDE İSTİHDAM EDİLDİ
 
Bugüne kadar Bakanlığın koruma ve bakımı altında sunduğu sosyal hizmet modellerinden faydalanan 45 bin 764 gencin, kamu kurum ve kuruluşlarında işe yerleştirildiğini açıklayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Temmuz 2018'de başlatılan ‘’istihdam teşviki’’ uygulamasıyla da bin 151 gencin özel sektörde istihdam edildiğini vurguladı.
 
GENÇLER, KAMUNUN YANI SIRA ÖZEL SEKTÖRDE DE İSTİHDAM EDİLİYOR
 
Selçuk, bakanlığa bağlı kuruluşlarda yetişen ve kuruluşlardan reşit olduktan sonra ayrılan gençlerin, 1988'den beri kamu kurum ve kuruluşlarında işe yerleştirildiğini söyleyerek, bakanlığın sunduğu sosyal hizmet modellerinden faydalananların, kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra artık özel sektörde de istihdam edildiğini dile getirdi.
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ÖNDERLİĞİNDE UYGULAMA BAŞLATILDI
 
Devlet korumasındaki gençlerin istihdamına ilişkin bilgiler veren Bakan Selçuk, gençlerin ayakları üzerinde durabilmelerini ve ekonomik hayata katılabilmelerini desteklemek amacıyla kamu kurumlarında ve özel sektörde istihdam edilmelerini sağladıklarını belirtti. Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde, bakanlığın Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile SGK arasında yapılan ortak çalışmanın ardından kurum bakımından ayrılan gençler için Temmuz 2018'de özel sektöre yönelik "istihdam teşviki" uygulamasını başlattıklarını kaydetti.
 
Bugüne kadar bakanlığın koruma ve bakımı altında sunduğu sosyal hizmet modellerinden faydalanan 45 bin 764 gencin, kamu kurum ve kuruluşlarında işe yerleştirildiğine dikkati çeken Zehra Zümrüt Selçuk, Temmuz 2018'de başlatılan ‘’istihdam teşviki’’ uygulamasıyla birlikte bin 151 gencin özel sektörde istihdam edildiğini açıkladı.
 
Kuruluş bakımı altında kalan çocukların büyüdüğünü anlatan Selçuk, gençlerin iş hayatına başlayarak Türkiye’nin kalkınmasına, büyümesine katkı yaptığını dile getirerek bu gelişmelerin mutluluk verici olduğunu söyledi.
 
BAŞVURULAR 81 İLDE FAALİYETTE
 
Selçuk, söz konusu uygulamayla gençlerin özel sektörde çalışmaları hâlinde işsizlik sigortası primi, sigortalı ve işveren hissesinin tamamının, sigortalının işe giriş tarihinden itibaren 5 yıl süreyle Hazine tarafından karşılandığı bilgisini verdi.
 
81 ilde aktif faaliyete geçen "Özel Sektör İstihdam Teşviki Uygulaması" kapsamında teşvik başvuruları alınıyor. İlgili yasa ile birlikte belirlenen kriterlerdeki gencin iş yerine başvurmasının ardından işverenler de kendi e-Bildirge şifresiyle ‘’www.sgk.gov.tr’’ adresinden sorgulama yaparak ‘’02828 Teşviki’’ kapsamında hak sahibi olup olmadığı yönünde bilgiye ulaşabiliyor.
 
Teşvik için İŞKUR kaydına ihtiyaç duyulmuyor. Gençlerin İŞKUR kayıtlarının yapılması hâlinde genç, kadın ve engelli istihdamına yönelik diğer teşviklerden de yararlanabilmesinin sağlanacağı öğrenildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol