kapat ikonu

Devlet İstihdam Seferberliğinde Teşvikleri Açıkladı

İstihdam seferberliği konusunda çalışmalar devam ederken devlet iş yerlerine vereceği destekler hakkında açıklamalarda bulundu. Yeni teşvikler açıklandı.

İstihdam seferberliği konusundaki çalışmalar devam ederken devlet tarafından işverenlere işçiler noktasında verilen çeşitli destekler hala devam ediyor. Bu süreç içerisinde hayata geçirilen ücret desteği ile ilgili yapılan yeni çalışmaların detayları belli oldu. 1 Şubat ile 30 Nisan tarihleri arasında işe alınan yeni işçilerin 3 ay boyunca verilecek maaşları devlet tarafından ödenecek. sigorta primleri konusunda da önemli düzenlemelerin yapılmasına karar verildi.
 
İstihdam oranlarının artırılması ve bu doğrultuda işverenlerin desteklenmesi için çalışmalar devam ederken uygulamanın detayları ortaya çıktı. Hem maaş hem de sigorta prim teşviki konusunda asgari ücretli çalışanlara verilecek olan destek açıklandı.
 
Devlet Destekleri Artırdı
 
SGK tarafından yayınlanan yeni genelge sonrasında 1 Şubat ile 30 Nisan tarihleri arasında işe alınacak olan işçilerin 3 ay boyunca ödenecek maaşlarının sigorta primlerinin devlet tarafından karşılanmasına karar verildi. 500 kişinin altında işçi çalıştıran iş yerleri için günlük 5 lira, 500 liranın üzerinde işçi çalıştıran iş yerleri için ise günlük 3.36 lira devlet desteğinin verilmesine karar verildi.
 
Verilen teşviklerden sorunsuz bir şekilde borcu olan iş yerlerinin de faydalanması için çalışmalar başlatıldı. Herhangi bir ayrım yapılmaması esas alınacak. 2019 yılı öncesinde kurulan iş yerlerinde prim borçları olsa dahi verilen desteklerden faydalanmaları için çalışmalar başlatıldı. Hiç işçi çalıştırmamış ancak 2019 yılında aktif hale gelmeye başlayan iş yerleri de sürece dahil edildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol