kapat ikonu

Devlet Evlenenleri Artık Daha Çok Destekleyecek!

Devlet tarafından hem konut hesabı açıp hem de çeyiz hesabı açan çiftlere ayrı ayrı hesap açmaları durumunda toplam 68 bin lira veriliyor.

Devlet uzun bir süredir evlenmeye hazırlanan gençlere çeşitli destekler veriyordu. Aynı zamanda ilk kez ev alacak olan kişilerinde birikimlerinin desteklenmesi için birtakım çalışmalar yapılmıştı. Yeni çalışmalar sonrasında evlenenlere verilen desteklerin her anlamda artırılması için yeni adımların atıldığı öğrenildi.
 
Geçtiğimiz yıllarda ilk kez evlenecek belirli yaştaki gençlere devletten belirli oranda katkı veriliyor. Belirli limitlerde yapılabilecek olan birikimler ve destekler için üst limit oranının arttığı öğrenildi. Düzenli bir şekilde her ay yapılan birikimlerin 36 ay ile 47 ay arasında devam etmesi halinde yüzde 10 olan devlet katkısı yüzde 20 seviyelerine kadar çıkarılmış oldu. Ardından azami katkı tutarı da 6 bin 500 lira olarak yeniden belirlendi.
 
Birikim süresi 48 ile 59 ay arasında olanlar için ise devlet katkısı yüzde 15 seviyelerinden yüzde 22 seviyelerine kadar çıkarıldı. Bankada çeyiz hesabı adı altında bir hesap açarak 3 5 yıl boyunca düzenli olarak birikim yapan 27 yaşını aşmadan evlenen kişilere devlet tarafından 9 bin liralık destek verilmesine karar verildi.
 
Destekler Artırılıyor
 
Aynı desteğin ilk kez konut alacak ve bunun için birikim yapacak kişiler içinde geçerli olduğu ifade edildi. İlk evini alacak ve bu konuda destek bekleyen birikim yapacak kişilere devlet tarafından 25 bin liraya varan desteklerin verileceği öğrenildi. Çiftler bu desteklerden ayrı ayrı yararlanabilecekler. Böylece verilecek toplam destek 68 bin liraya kadar çıkıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol