kapat ikonu

Devlet Destekli Alacak Sigortası devreye giriyor

Bakan Albayrak, küçük ve orta ölçekli işletmelerin alacaklarını tazmin edememeleri durumunda zararlarını karşılamak adına Devlet Destekli Alacak Sigortası'nın 1 Ocak'tan itibaren devreye alınacağını duyurdu.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere (KOBİ) yönelik devlet destekli ticari alacak sigortası tarifesi belirlendi.
 
Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın konuya ilişkin tebliğleri, Resmî Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.
 
Alacak sigortasının, KOBİ olarak tanımlanan işletmelerden, başvuru tarihinden itibaren en az iki yıl önce kurulan ve Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi tarafından belirlenen risk değerlendirme kriterlerini sağlayanlara sunulacağı öğrenildi.
 
DEVLET DESTEKLİ ALACAK SİGORTASI DEVREYE ALINIYOR
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında, KOBİ’lerin alacaklarını tazmin edememeleri durumunda zararlarını karşılamak adına Devlet Destekli Alacak Sigortası’nın devreye alınacağını müjdeleyerek, 1 Ocak’ta başlayacak bu sistemin, tüm KOBİ’lere hayırlı olmasını diledi.
 
SON MALİ YILDA ELDE EDİLEN CİRO ESAS ALINACAK
 
Bakan Albayrak, prim hesabında alacak sigortası talebinde bulunan işletmenin son mali yılda vadeli satışlardan elde ettiği cirosunun esas alınacağını ifade ederek, net prim ve azami teminat tutarının, vadeli satışlardan elde edilen ciro esas alınmak suretiyle, belirlenen oranlar kullanılarak hesaplanacağını vurguladı.
 
PRİM TUTARI SİGORTA ŞİRKETİ TARAFINDAN TAHSİL EDİLECEK
 
Tarife ve talimata göre belirlenen prim tutarının sigorta şirketi tarafından tahsil edileceğini vurgulayan Albayrak, prim tutarının tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda tarife fiyatı üzerinden yüzde 10 indirimin uygulanacağını dile getirdi.
 
PRİM TUTARININ EN AZ YÜZDE 25’İ PEŞİN ÖDENECEK
 
Albayrak, prim tutarının en az yüzde 25'i peşin ve geri kalanı en fazla üç taksit olacak şekilde ödenmesi koşuluyla, kredi kartı ve benzeri başka düzenli ödeme yöntemleriyle taksitlendirilebileceğine işaret ederken, alacak sigortası kapsamında teminat verilecek alıcılara ilişkin risk değerlendirmesinde kullanılacak kriterlerin Merkez tarafından belirleneceği bilgisini paylaştı.
 
ALICILARA RİSK DEĞERLENDİRMESİ SKORU VERİLECEK
 
Risk değerlendirmesi sonucunda, bu alıcılardan her birine "1 (en düşük riskli)" ile "6 (en yüksek riskli)" arasında skorun verileceğine dikkati çeken Albayrak, skoru 6 olan alıcılara alacak sigortası kapsamında kredi limitinin sağlanmayacağını söyledi.
 
BELİRLİ ŞARTLARI TAŞIYAN ALICIYA KREDİ LİMİTİ
 
Albayrak, skoru 1 ile 5 arasında olan her bir alıcıya, alacak sigortası talebinde bulunan işletmenin vadeli satışlardan elde edilen cirosuna göre belirtilen azami tutarları geçmemek kaydıyla kredi limitinin sağlanacağını duyurdu.
 
Alacak sigortası kapsamında kredi limiti sağlanan alıcılar için uygulanan teminat oranlarının poliçede belirtileceğini açıklayan Albayrak, teminat oranlarının ilgili alıcının skoruna göre, yüzde 70 ile yüzde 90 arasında belirleneceğini aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol