kapat ikonu

Dev yatırım ‘Star Rafinerisi’ yarın açılacak

SOCAR tarafından inşa edilen "STAR Rafinerisi" Başkan Erdoğan'ın himayesinde yarın açılacak.

  • Gündem
  • 18 Ekim 2018 16:12
  • Son Güncelleme: 18 Ekim 2018 17:08

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR tarafından inşa edilen, "STAR Rafinerisi"nin açılışını gerçekleştirecek.

ALİYEV DE GELİYOR

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden söz konusu açılış ile ilgili açıklama yapıldı. Dev yatırım STAR Rafinerisi'nin İzmir’in Aliağa ilçesinde yarın düzenlenecek açılış töreninde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yanı sıra Azerbaycan hükûmet üyeleri, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri, çeşitli enerji şirketlerinin yöneticileri ve üst düzey bürokratlar da yer alacak.

TÜRKİYE’DE ÖZEL SEKTÖR ELİYLE TEK NOKTAYA YAPILAN EN BÜYÜK YATIRIM

STAR Rafinerisi, Türkiye'de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olarak biliniyor. Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde son yıllarda gerçekleştirilen en büyük petrol operasyonları arasında bulunuyor...

EROĞAN’LA ALİYEV AÇILIŞTA GÖRÜŞECEK

Türkiye'deki ilk "Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi"ne sahip proje olma özelliğini taşıyan rafinerinin açılışında Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, törene katılacak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte görüşme yapması da düşünülüyor.

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİYLE AYNI BÜYÜKLÜKTE

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan PETKİM kampüsü yanında 2011 yılında inşasına başlanan dev yatırım, 2 bin 860 dönüme yayılan 3 iskelesi ve 20 üretim tesisiyle bir organize sanayi bölgesiyle aynı büyüklüğe sahip olduğu bildirildi.

TÜRKİYE’Yİ DÖRT KEZ DOLAŞACAK UZUNLUKTA KABLO KULLANILDI

Tesisin, yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesi bulunuyor. Zorlu coğrafi yapı sebebiyle 3 teras üzerine kurulduğu, yapımında 17 milyon metreküplük hafriyat çalışmasının yapıldığı kaydedildi. Rafineride ayrıca 250 bin ton ile yaklaşık 20 Eyfel Kulesi yapacak kadar çelik kullanılırken, 400 bin metreküp ile küçük bir kasaba kuracak kadar beton ve Türkiye'yi 4 kez dolaşacak uzunlukta kablonun kullanıldığı belirtildi.

TÜRKİYE’DE İSTİF EDİLEN EN BÜYÜK YÜK TRANSFERİ

STAR Rafineri'nin yapım sürecinde Türkiye'de istif edilen en büyük yükün transferine de sahne olduğu kaydedildi. Tesis için getirilen bin 200 ton ağırlığındaki tek parçalı reaktörün, 2 bin tonluk vinç marifetiyle toplam 2 ayda monte edilerek devreye alındığı bilgisi paylaşıldı.

6,3 MİLYAR DOLARA MAL OLDU

Türkiye'de ilk kez rafineri petrokimya entegrasyonunu kuran tesisin, toplam yaklaşık 6,3 milyar dolara mal olduğu açıklandı.

BİN 100 KİŞİYE İSTİHDAM YARATACAK

İnşaatında günlük 10 bin işçi çalıştı. Geçen yıl kasım ayında bu rakam 19 bin 500’e yükseldi. Rafinerinin açılması ile birlikte bin 100 kişiye istihdam yaratacak.

TÜRKİYE’NİN TÜM JET YAKIT İHTİYACINI KARŞILAYABİLİR

Jet yakıtında da İstanbul Yeni Havalimanı ve turizm sektöründeki büyümeyle birlikte tüketimin hızla artacağı düşünülürken, STAR Rafineri, 1,6 milyon tonluk üretimiyle Türkiye'nin tüm jet yakıtı ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede tasarlandı.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol