kapat ikonu

Desteklerden yararlanan firmalar satışlarını artırdı

Bakan Varank KOSGEB vesilesiyle tasarım destekleri verildiğini anımsatarak, desteklerden faydalanan firmaların, yararlanmayan firmalara kıyasla yurt içi satışlarını yüzde 48, Ar-Ge harcamalarını yüzde 30 oranında artırdığını söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tasarım faaliyetlerine yönelik KOSGEB'in verdiği desteklerden faydalanan firmaların, faydalanmayan firmalara nazaran yurt içi satışlarını yüzde 48, Ar-Ge harcamalarını yüzde 30, çalışan sayılarını yüzde 14 ve faaliyet kârlarını yüzde 64 oranda artırdığını açıkladı.
 
Tasarım yoğunluklu sektörler istihdama ve millî gelire ciddi katkı yaratıyor
 
Tasarımın yüksek teknolojili ürünler, otomotiv, ev eşyası, tekstil gibi hemen hemen her alanda kullanılan stratejik bir ürün olduğunu aktaran Varank, ürünlerin teknolojik ve fonksiyonel özelliklerinin yanında tasarımlarının kalitesinin de rekabet avantajı yaratmada önemli bir etken olduğunu dile getirerek, fiyat, kalite ve performans bakımından benzer ürünlerin bulunduğu bir piyasada, özgün ürün kimlikleri yaratarak, ön plana çıkmanın temel anahtarının tasarım olduğunu savundu. Ürünlerin yaşamda yer alan döngüsündeki kısalmanın firmaları kısa zaman içerisinde daha fazla Ar-Ge ve tasarım yoluyla yenilik yapmaya yönelttiğine dikkati çeken Varank, tasarımın Ar-Ge'ye kıyasla daha düşük maliyetli olduğunu ileri sürerek, tasarım yoğunluklu sektörlerin, istihdama ve millî gelire ciddi katkı yarattığını dile getirdi.
 
Desteklerden yararlanan firmalar satışlarını artırdı
 
Varank, başta KOBİ'ler olmak üzere, tüm üretici aktörlerin tasarım dönemini etkin bir biçimde kullanıp yönetmesinin hayati bir öneme sahip olduğunu ifade ederek, KOSGEB vesilesiyle tasarım destekleri verildiğini, desteklerden yararlanan firmaların da yararlanmayan firmalara nazaran yurt içi satışlarını yüzde 48, Ar-Ge harcamalarını yüzde 30, çalışan sayılarını yüzde 14 ve faaliyet kârlarını yüzde 64 oranda artırdığını yineledi.
 
Türkiye tasarım başvuru sayısında dünyada ilk 5’te
 
Ülkenin bir yıl içerisinde 42 bine ulaşan tasarım başvurusu sayısıyla dünyada ilk 5'e girme başarısı gösterebildiğini vurgulayan Varank, tasarım yarışmalarında Türkiye’nin aldığı ödüllerden bahsederek, anılan başarıların Türkiye'nin tasarım alanındaki dinamizmini görmek bakımından umut verici olduğunu öne sürdü. Varank, tasarım bilincini üretimin hemen hemen her alanına yaymak istediklerini beyan ederek, özellikle küçük işletmelerin nitelikli ürüne ulaşma ve ürünü geliştirme noktalarında yaşadıkları problem ve ihtiyaca yönelik geliştirilen tasarım merkezlerinin sayısının hızlı bir şekilde arttığına dikkati çekti. Mevcut durumda 321 tasarım merkezinin faaliyetlerini sürdürdüğünü anımsatan Varank, bu yapıların nitelikli tasarım üretme kapasitelerini artırmaya devam edeceklerine dikkati çekerek, tasarımla farklılaşmanın markalaşmanın da temelini oluşturduğunu ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol