kapat ikonu

Destek alan iki arkadaş, fabrikatör oldu

Diyarbakır’da 10 yıl önce ‘’genç girişimci’’ kredisiyle bodrum katında mekanizmalı perde üretimine başlayan iki arkadaş, Diyarbakır OSB'de fabrika açtı.

  • Sektörel
  • 26 Kasım 2018 16:07
  • Son Güncelleme: 26 Kasım 2018 16:10
Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde 10 yıl önce ‘’genç girişimci’’ kredisiyle perde üretimine başlayan Veli İpek ve Şeref Gökçe isimli iki arkadaş, Organize Sanayi Bölgesinde bir fabrika kurdu.
 
2008 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü'nden mezun olan Veli İpek, Ergani’de perdecide çalışan Dicle Üniversitesi Muhasebe Bölümü öğrencisi arkadaşı Şeref Gökçe’nin yardım talebi üzerine mekanizmalı perde montajına gitti. İpek, takılan perdenin İstanbul’da imal edildiğini öğrendi, aklına perdeyi memleketinde üretme fikri geldi.
 
 
İSTANBUL’A GİDİP İNCELEME YAPTILAR, ERGANİ’DE 35 METREKARE ATÖLYE KURDULAR
 
İpek ve Gökçe, İstanbul’a giderek bazı atölyeleri incelemeye başladı. Daha sonra bu ürünü üretmeye karar veren iki arkadaş, Ergani'ye dönerek iş yeri açmaya karar verdi. Sermayeleri olmayan gençler, Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının (SYDV) kendi işini kurmak isteyen genç girişimcilere kredi verdiğini öğrenir öğrenmez, buraya başvuruda bulundu. Başvurularının kabul edilmesinin ardından 49 bin Türk lirası kredi alan iki arkadaş, DİPER markasıyla 35 metrekare büyüklüğündeki bodrum katında üretime başladı.
 
İSTANBUL FİRMALARININ ÜRÜNLERİYLE AYNI KALİTE, DAHA UCUZ
 
İki genç, gece çalışarak imal ettikleri ürünleri, gündüz perdecileri ziyaret ederek tanıtmaya başladı. İstanbul firmalarının ürünleriyle aynı kalitede olmasına rağmen fiyatı daha ucuz olan mekanizmalı perdeler, kısa sürede bölge esnafının büyük ilgisini çekti.
 
TEŞVİKTEN YARARLANARAK İŞLERİNİ BÜYÜTTÜLER
 
35 metrekarelik bodrumda talebi karşılamakta güçlük çekmeye başlayan iki genç, Diyarbakır şehir merkezinde 200 metrekare iş yeri kiraladı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine de ürün satmaya başladı. DİPER markasını kısa sürüde büyüten İpek ve Gökçe, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kalkınması için çıkarılan teşvik uygulamasından da faydalanarak, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) bir fabrika kurdu.
 
Bölgeye sağlanan teşvikler ile birlikte üretim maliyetini düşürme şansını elde eden iki genç, yılda ürettikleri 300 bin metrekare perdenin büyük bölümünü başta Almanya, Belçika, Hollanda, Irak ve İran’a ihraç ediyor.
 
 
TEŞVİKLE OSB’DE 4 BİN METREKARELİK KAPALI ALANA SAHİP FABRİKA KURDULAR
 
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yatırım yapan girişimcilere teşvik uygulamasıyla önemli fırsatlar sunulduğunu söyleyen Veli İpek, bundan faydalanmak için Diyarbakır OSB'de 4 bin metrekare kapalı alana sahip fabrika kurduklarını belirtti. İpek, Diyarbakır'ın teşvik uygulamasında 6. bölgede yer alması sebebiyle yatırım yapan girişimcilere sigorta, vergi ve enerji desteği de verildiğini aktardı.
 
PERDEYİ İSTANBUL FİRMALARINDAN YÜZDE 10 DAHA UCUZ SATIYORLAR
 
Bunun girişimciye büyük avantaj sağladığına işaret eden İpek, rekabet koşullarında batıda faaliyet gösteren firmaların bir adım önünde olduklarını, İstanbul firmalarından daha uygun fiyata ürün satabildiklerini kaydetti. İpek, kalite olarak ürünlerinin onlarla aynı olduğunu ancak teşvik sayesinde perdeyi yüzde 10 daha ucuza sattıklarını anlatarak, Doğu ve Güneydoğu'nun tek mekanizmalı perde fabrikası olduklarını vurguladı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol