kapat ikonu

Deride tek pazara bağımlılıktan kurtulduk

İDMİB Başkanı Şenocak, sektör olarak tek pazara bağımlılıktan kurtulduklarını beyan ederek, geleneksel pazarlar hâricinde diğer pazarlara da yöneldiklerini anlattı.

Gazetecilere konuşan İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak, deri ve deri mamulleri ihracatının geçen sene 1,7 milyar dolara ulaştığı bilgisini paylaşarak, bunun bir önceki seneye göre yüzde 9,5 artış anlamını taşıdığını bildirdi.
 
STA’LAR BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
 
İhracat birim fiyatı bakımından kilogram başına 11,1 dolarla Türkiye'deki sektörler arasında 4. sırada yer aldıklarını belirten Şenocak, ihracat pazarları bakımından da 2018 yılının olumlu geçtiğini dile getirerek, sektör olarak geçen sene Afrika'ya tüm zamanların en yüksek, Asya'ya da sektör tarihinin en katma değerli ihracatını gerçekleştirdiklerini açıkladı. Şenocak, deri ve deri mamulleri ihracatının yüzde 51'ini ticaret anlaşması bulunan ülkelerle gerçekleştirdiklerini ifade ederek, dolayısıyla Serbest Ticaret Anlaşmaları’nın (STA) kendileri için büyük önem taşıdığını söyledi.
 
JAPONYA DERİ SEKTÖRÜNE YÜZDE 30’LARA VARAN VERGİ UYGULUYOR
 
Türkiye'nin dünyanın en büyük 6. deri ve deri mamulleri ithalatçısı Japonya'ya katma değeri yüksek deri ve deri mamulleri ihracatı gerçekleştirebilecek kapasiteye sahip olduğunu ileri süren Şenocak, Japonya’nın deri ve deri mamulleri sektöründe yüzde 30'lara varan vergi oranları uyguladığını anlatarak, Japonya ile STA'nın ivedilikle imzalanması ve deri ve deri mamulleri sektörünün STA'ya dâhil edilmesinin ihracat hedeflerine ulaşılabilmesi bakımından oldukça önemli olduğunu kaydetti.
 
TÜRKİYE TEK PAZARA BAĞIMLILIKTAN ÇIKTI
 
Şenocak, diğer yandan bakıldığında Türkiye’nin tek pazara bağımlılıktan çıktığına dikkati çekerek, geleneksel pazarlar hâricinde diğer pazarlara da yöneldiklerini vurguladı. Amerika, Kuzey Avrupa, Uzak Doğu'da etkinliğin artırılmasının hedeflendiğine bildiren Şenocak, Uzak Doğu'da ciddi gelişmeler yaşandığını, en katma değerli ürünlerin oralara satıldığı bilgisini paylaşarak, konfeksiyon birim başına en pahalı ürünün Uzak Doğu'ya satıldığını duyurdu.
 
TÜRK DERİ CEKETİNE KİMSE DÜŞÜK KALİTE OLARAK BAKAMAZ
 
Türkiye'nin deri mamullerinde dünyada bir marka olduğunu iddia eden Şenocak, Türk deri ceketine kimsenin düşük kalite olarak bakamayacağını savunarak, ancak markalaşmada problemlerin yaşandığını aktardı. Şenocak, Avrupa'da birçok markanın Türkiye’den alınan bir ürünü 10 katına kadar satabildiğini anlatarak, AB'nin hem ayakkabıda hem de deri saraciyede yaptıkları ithalatlar içerisinde en yüksek kalitenin Türkiye'de bulunduğunu ilan etti. Şenocak, Sektörün ihracat pazarları arasında Rusya'nın ilk sırada yer aldığını anımsatarak, bu sene sektör olarak Rusya'da büyümeye devam edeceklerini ileri sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol