kapat ikonu

Deride 2 milyar dolarlık ihracat hedefi

İDMİB Başkanı Şenocak, deri ve deri mamulleri ihracat rakamları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

  • Sektörel
  • 26 Ekim 2018 11:10
  • Son Güncelleme: 26 Ekim 2018 11:18
İDMİB Başkanı Şenocak, deri ve deri mamulleri ihracatının, 1 Ocak ila 23 Ekim arasında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,6 yükselerek 1,4 milyar dolara çıktığını açıkladı.
 
Deri ve deri mamulleri ihracatının 1 Ocak ila 23 Ekim arasında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,6 artarak, 1,4 milyar dolara yükseldiğini ifade eden İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak, gayretli çalışma ile birlikte kasım ayı sonunda geçen yıl ihracatını kolayca aşacaklarını belirtti. Şenocak, deri sektörü olarak ihracatı daha da artırmak için çalışmalara hız verdiklerini kaydederek, 2019'da 2 milyar dolar ihracat yapmayı hedeflediklerini bildirdi.
 
EKONOMİK DARALMAYA RAĞMEN REKOR
 
2017'de sektörde başarı elde eden 333 firmanın 5 farklı kategoride ödüllendirildiği "İhracatta Fark Yaratanlar" töreninde konuşan Şenocak, dünyadaki ekonomik daralma ve ticaret savaşlarına rağmen deri ve deri mamulleri sektörünün ihracatta rekor kırmayı sürdürdüğünü vurguladı.
 
‘’2017 İHRACAT SEVİYELERİ KASIM AYI İLE BİRLİKTE AŞILACAK’’
 
Deri ve deri mamulleri ihracatının, 1 Ocak ila 23 Ekim arasında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,6 artarak 1,4 milyar dolara yükseldiği bilgisini veren Şenocak, bu gayretli çalışmaların sonucunda kasım ayı ile birlikte 2017 yılı toplam ihracat rakamlarının kolaylık aşılabileceğinden bahsetti.
 
65 ÜYE FİRMAYLA UR-GE PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ
 
Şenocak, ihracatta yeni pazarlar ve hedeflere ulaşabilmek için 65 üye firmayla 3 Ur-Ge projesini hayata geçirdiklerini anımsatarak, İDMİB olarak dünyanın en önemli fuarlarına millî katılım gerçekleştirdiklerinden bahsetti.
 
AFRİKA’YA DAHA FAZLA ÜRÜN SATILMALI
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika'ya verdiği öneme işaret eden Şenocak, Türk deri ve deri mamulleri ihracatçılarının buraya daha fazla ürün satması gerektiğini, Afrika'nın bu alandaki ithalatından çok düşük pay aldığını hatırlattı. Şenocak, Afrika'ya ihracatı yapılan deri ve deri ürünlerinde ayakkabının başı çektiğini ifade ederek, diğer alanlara da yoğunlaşılması gerektiğine vurgu yaptı.
 
‘’AYAKKABI İHRACATI TÜM ZAMANLARIN REKORUNU KIRACAK’’
 
Deri sektörü olarak ihracatı daha da artırmak için çalışmalara hız verdiklerini, 2019'da 2 milyar dolar ihracat yapmayı hedeflediklerini belirten Mustafa Şenocak, ayakkabı sektörü ihracatının, birkaç hafta içerisinde 2017 ihracatının tamamını da aşarak tüm zamanların rekorunu kıracağına dikkati çekti.
 
Şenocak, 1 Ocak-23 Ekim'de 756 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini, 2017'de ise 769 milyon dolar ihracat rakamlarına ulaştıklarını hatırlatarak, kısa bir süre içerisinde saraciye ve işlenmiş kürk ihracatının da 2017 yılı ihracatını kolaylıkla aşacağını belirtti.
 
İDMİB, deri ve deri ürünleri sektöründe 2017'de ihracat gerçekleştiren başarılı 333 firmayı ödüllendirirken, "İhracatta Fark Yaratanlar" ödülleri, platin, altın, gümüş, bronz ve başarı sertifikası isimleriyle 5 farklı kategoride sahiplerine verildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol