kapat ikonu

Deprem sigortası yaptırmayan ceza alacak!

Yeni yönetmelik ile birlikte evlere deprem sigortası yaptırmak zorunlu hale getirildi. Yaptırmayanlara para cezası uygulanacak.

Yeni yönetmelik ile birlikte evlere deprem sigortası yaptırmak zorunlu hale getirildi. Yaptırmayanlara para cezası uygulanacak.
 
Bir deprem ülkesi olarak tanımlanan Türkiye'nin geçmiş dönemlerde yaşadığı acı tecrübelerden yola çıkarak hükümet eylem planı içerisinde yeni düzenlemeler yapmayı hedefliyor. Bu düzenlemeler ile birlikte deprem sigortası yaptırmanın önemi bir kez daha gözler önüne seriliyor. Konu hakkında birtakım alternatifler gündeme gelmeye başladı.
 
Hükümet cephesinde görüşülen iki farklı yöntemin olduğu konuşuluyor. Bu iki farklı yöntem üzerinde yetkililer tarafından çalışma yapılıyor. Çalışmalar tamamlandıktan sonra bir tanesi seçenek olarak uygulanmış olacak. Özellikle bir tanesi 3 aylık dönem içerisinde sigorta acentesi içerisine gidilerek zorunlu sigorta yaptırmanın önemini gözler önüne seriyor. Yaptırmayan kişilerin su, elektrik ve doğalgaz gibi abonelikleri iptal edilmiş olacak.
 
İkinci yöntem olarak ise otomatik sistem düşünülüyor. Bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi otomatik bir uygulamanın hem yetkililer hem de kullanıcılar açısından daha pratik olacağı düşünülüyor. Deprem sigortası yeni dönemde zorunlu tutulduğu için yaptırmayanlar için idari para cezasının uygulanmasına karar verildi. Ceza miktarı henüz belirlenmedi. Konu hakkında tartışmalar devam ediyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol