kapat ikonu

Denizcilik sektörünün büyüklüğü 17,5 milyar doları aştı

Bakan Turhan, denizcilik sektörünün ekonomik büyüklüğünün 17,5 milyar doları aştığını söyleyerek, ilişkili sektörlerle beraber denizcilik alanında istihdam edilen kişi sayısının ise 1 milyona yaklaştığını açıkladı.

Gazetecilere konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türk denizcilik sektörünün ekonomik büyüklüğünün 17,5 milyar doları aştığı bilgisini paylaşarak, ilgili ve ilişkili sektörlerle beraber denizcilik alanında istihdam edilen kişi sayısının ise 1 milyona yaklaştığını duyurdu.

Türkiye denizcilik sektöründe söz sahibi olma konusunda avantajlı

Türkiye'nin sınırlarının yüzde 70'inden fazlasının denizlerle çevrili olduğunu ve üç kıtanın geçiş yolunda bulunduğunu vurgulayan Turhan, Türkiye'nin dünya deniz ticaretinde ve denizcilik sektöründe söz sahibi olma konusunda çok büyük coğrafi avantajı elinde bulundurduğuna dikkati çekerek, hükûmet olarak bu tablodan hareketle, baştan beri denizciliğe ülkenin kalkınma hamlesinin en önemli sacayaklarından biri olarak gördüklerini bildirdi. Denizcilik sektörünün çok önemli olduğunu ve dünyanın yükünü denizlerin çektiğine işaret eden Turhan, dünya yükünün hacim olarak hemen hemen yüzde 85'inin, petrol ve petrol türevlerinin de yaklaşık olarak yüzde 97'sinin deniz yoluyla taşındığını hatırlattı.

Türkiye'nin dış ticaretinin yüzde 87'si deniz yoluyla gerçekleşiyor

Turhan, deniz taşımacılığının demir yoluna kıyasla 3, kara yoluna nazaran 7, hava yoluna göre de 21 kat daha ekonomik olduğunun altını çizerek, bu oranların Türkiye adına denizcilik sektörünün önemini ortaya koyduğunu dile getirdi. Türkiye'nin dış ticaretinin yüzde 87'sinin deniz yoluyla gerçekleştirdiğini ifade eden Turhan, dünya deniz ulaştırması pastasından Akdeniz havzasının payının yüzde 25'in üzerinde olduğunu dile getirerek, deniz ticaretinden daha fazla pay almak, Türk denizciliğini daha ileri seviyelere yükseltmek adına canla başla çalıştıklarını aktardı. Turhan, bu doğrultuda sektörle ortak projeler geliştirip güçlü ortaklığı çok daha iyi noktalara taşımayı istediklerini belirtti.

AK Parti’den önce Türk gemileri engellerle karşı karşıya kalıyordu

Denizciliğe yalnızca taşımacılık olarak değil liman hizmetleri, gemi inşa sanayi, yatçılık, deniz turizmi, canlı-cansız doğal kaynakların ve deniz çevresinin yönetimini de içerisine alan kapsamlı bir endüstri, ticaret ve hizmet alanı olarak baktıklarını kaydeden Turhan, uzun yıllar denizciliğe bazı vatandaşların ‘’geçimlik teknesi" olarak yaklaştığını anlatarak, bu yaklaşımın neticesi olarak da Türk gemilerinin uzun seneler kara listede bulunduğunu anımsattı. AK Parti hükûmetlerinden önce, gemilerin dünyanın pek çok yerinde engellerle karşı karşıya kaldığına işaret eden Turhan, kısa süre içinde gemilerin beyaz listeye taşındığına değinerek, gemilerin şu an dünyanın tüm sularında rahatça seyahat edebildiğini ve Türk bayrağını dünyanın dört bir yanında dalgalandırdığını söyledi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol