kapat ikonu

Denizbank’ın Satışı, Dolar, Euro ve Bitcoin’de Fiyat Görünümü

Türkiye’de Denizbank, değer kaybettikten sonra düşük fiyatla satıldı.

Dubai NBD Dubai, Türkiye’deki Denizbank’ı 15,5 milyar Türk Lirası (2,8 milyar dolar) karşılığında satın aldı ve bu fiyat sonrasında geçen yıl kabul edilen ön anlaşmalara kıyasla 400 milyon dolarlık bir indirim sağladı.

Emirates NBD’nin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, geçen Mayıs ayında 14.6 milyar lira olan satıcının, Rusya’nın Sberbank’ı ile aynı tarihte 3.2 milyar dolara eşdeğer bir fiyatla denkleştirildiği ifade edildi.

Türkiye lirası geçen yıl dolar karşısında yüzde 28 geriledi ve bu yıl da yüzde 5 gerileme kaydetti.

Gözden geçirilen anlaşma dahilinde, Dubai’nin en büyük bankası sözcüsü Emirates NBD’nin Reuters’a verdiği demeçte, Emirates NBD’de yaklaşık yüzde 20'lik bir indirim sağladığını ifade ediyor.

Sberbank, Türkiye’nin en büyük beşinci devlet dışı bankası olan Denizbank’ı, kendi pazarına yeniden odaklanarak satıyor. Emirates NBD bölgede genişlemek için varlıklar satın almak istiyor.

Rus borç veren, Denizbank'ı 2012 yılında 3,5 milyar dolara satın almıştı.

Dolar ve Euro

Seçim öncesinde 2019’un en yüksek seviyelerini test eden dolar ve euro, seçim sonrası büyük bir tepki vermemiş durumda.

USD/TRY yayın saati itibariyle 5,6095 seviyelerinden işlem görürken, EUR/TRY ise 6,300 seviyelerinde bir değere sahip.

BIST100 ise haftayı yüzde 0,15’lik artışla 98,484 seviyelerinden kapatmış durumda.

Bitcoin

Yatırım araçları arasında haftanın en çok öne çıkan araçlarından birisi ise kripto para birimlerinin öncüsü Bitcoin oldu. Bitcoin haberleri sitesinde belirtildiği üzere BTC hafta içerisinde yüzde 20’ye yakın yükseldi ve 4.100 dolar bandından 5.000 dolar seviyelerine kadar çıktı.

Kripto para piyasasının bir başka önemli para birimi Ripple da haftanın öne çıkan yatırım araçlarından. XRP fiyatı son 24 saat içerisinde yüzde 7 arttı ve önemli direnç noktasını kırarak 0.365 dolar seviyelerine yükseldi.

Kripto para piyassının toplam hacmi ise 176 milyar dolar seviyelerinde yer alıyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol