kapat ikonu

Deneyap başvuruları başladı!

"Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi"ne dâhil olmak isteyen katılımcılar için başvuruların başladığını ilan eden Bakan Varank, söz verildiği gibi 81 kentte hayata geçirilecek projenin ilk adımının 12 ilde başlatıldığını bildirdi.

Yazılı bir açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığının 100 Günlük İcraat Programı kapsamında geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirecek yeni bir programa imza attıklarını ifade ederek, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfının ortak çalışmasının ardından başlatılan projeyle Türkiye çapında "Deneyap Teknoloji Atölyeleri" kurulacağını duyurdu.
 
DENEYAP, TÜM TÜRKİYE’DE YAYGINLAŞTIRILACAK
 
Söz verildiği gibi 81 şehirde hayata geçirilecek olan '100 Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi'nin ilk adımının 12 ilde başlatıldığını müjdeleyen Bakan Varank, Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı’nın Türkiye'ye yayılacağını, gençlerin hayal edip, araştıracağını, geliştireceğini, üreteceğini ifade ederek, geleceğin bilim insanlarını, araştırmacılarını, girişimcilerini keşfetmeyi ve geliştirmeyi hedefleyen Deneyap’ın hızlı bir şekilde Türkiye’nin diğer kentlerinde de yaygınlaştırılacağını bildirdi.
 
2020’YE KADAR 81 ŞEHİRDE GENÇLER DENEYAP İLE TANIŞACAK
 
Varank, 2020 senesi sonuna kadar 81 şehirdeki gençlerin Deneyap ile tanışacağını dile getirerek, Deneyap Türkiye adı verilen projenin Türkiye'nin teknolojik kalkınma programı 'Millî Teknoloji Hamlesi'nin itici gücünü oluşturmak için teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirme amacıyla oluşturulduğunu belirtti. Varank, kurulacak teknoloji atölyelerinde, yenilikçi bir eğitim modeli esas alınacağını vurgulayarak, tasarım-üretim, robotik-kodlama, elektronik programlama, yazılım teknolojileri, siber güvenlik, enerji teknolojileri, havacılık ve uzay, nanoteknoloji ve yapay zekâ gibi alanlarda teorik ve uygulamalı eğitimlerin verileceğini söyledi. Ortaokul başlangıç ve lise başlangıç çağı olmak üzere 2 yaş grubunda, 3 yıllık program kapsamındaki eğitimlerin tamamen ücretsiz olacağını açıklayan Varank, proje paydaşlarına ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu'na bu vesileyle teşekkürlerini iletti.
 
YAZILI SINAV TARİHİ NE ZAMAN?
 
Bakan Varank, geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirmeyi amaçlayan Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi'nin ilk kısmının, Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Hakkâri, İzmir, Konya, Manisa, Muğla ve Trabzon olmak üzere toplam 12 ilde açılacağına dikkati çekerek, Deneyap Türkiye'ye katılmak isteyen öğrencilerin, 2 aşamalı seçme sınavına gireceğini ve belirlenen 12 ilde, seçme sürecinin ilk aşaması olan yazılı sınavın da 17 Mart 2019'da yapılacağını kaydetti. Anadolu Üniversitesi tarafından belirtilen illerde yapılacak sınavın başvuru dönemi de 14 Ocak 2019 tarihi itibarıyla başladı. 3 Şubat’a kadar devam edecek başvurularda sınav başvuru ücreti alınmayacak. Detaylı bilgiyi ise "deneyapturkiye.org" internet sitesinden edinilecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol