kapat ikonu

Defne yolu ile 3,8 milyon TL ek gelir

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü’nün defne konusunda orman köylüsüne destek olmak için Karacabey ve Mustafakemalpaşa'da 30 kilometre yol ve rehabilitasyon çalışması gerçekleştirdiği öğrenildi.

  • Sektörel
  • 10 Aralık 2018 09:20
  • Son Güncelleme: 10 Aralık 2018 09:21
Bursa Orman Bölge Müdürlüğünün defne üretiminin yoğun olduğu Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçelerinde yaptığı yol ve rehabilitasyon çalışmaları ile birlikte orman köylüsünün sağlayacağı gelirin, 7,2 milyondan 11 milyon TL’ye çıkacağı belirtildi.
 
Bursa Orman Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgilere göre, defne üretimi yapılan Mustafakemalpaşa, Karacabey, İznik ve Mudanya ilçelerinde binlerce vatandaş bu orman ürününden gelir elde ediyor.
 
12 BİN TON POTANSİYELE KARŞI 5 BİN TON DEFNE YAPRAĞI TOPLANIYOR
 
Üretimin yoğun olduğu Mustafakemalpaşa ve Karacabey'de 7 bin 273 hektarda yıllık 12 bin ton defne potansiyeli bulunmasına karşın orman köylülerinin, bu miktarın sadece 5 bin tonunu toplayabildiği kaydedildi.
 
İKİ İLÇEDEN YILDA ORTALAMA 7,2 MİLYON TL GELİR
 
Belirtilen iki ilçede toplanan 5 bin ton defnenin bin tonunu kuru, 4 bin tonunu yaş olarak satan orman köylüsünün, yılda ortalama 7,2 milyon TL kazandığı aktarıldı.
 
 
ORMAN KÖYLÜSÜ TESİS SAYESİNDE 1,7 MİLYON TL GELİR SAĞLIYOR
 
Kuru defnenin sadece Karacabey'de olduğu, ilçeye bağlı Kurşunlu Mahallesi'nde kurulan defne kurutma tesisinde yıllık bin ton defnenin kurutulduğu bildirilirken, orman köylüsünün bu tesis sayesinde yıllık 1,7 milyon TL gelir sağladığı ifade edildi.
 
ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN 30 KİLOMETRE YOL ÇALIŞMASI
 
Orman Bölge Müdürlüğünün, özellikle Mustafakemalpaşa ve Karacabey'de orman köylüsüne destek ve daha fazla ürün toplanabilmesi için bin hektarlık defne sahasında 30 kilometre yol çalışması yaptığı duyuruldu.
 
GELİR 7,2 MİLYONDAN 11 MİLYON TL’YE ÇIKARILACAK
 
Belirtilen alanda rehabilitasyon çalışmalarını da yürüten müdürlük, çalışmalar tamamlandığında iki ilçeden yıllık toplanacak defne miktarını 10 bin tona, sağlanacak gelirin de 7,2 milyondan 11 milyon TL’ye çıkarılacağını öngörüyor.
 
 
11 MİLYON TL’NİN DE ÜSTÜNE ÇIKARILMASI HEDEFLENİYOR
 
Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinin, defneye daha üstün bir yaşam hakkı tanıyarak orman köylüsüne destek olmaya çalıştığı açıklandı. Yetkililer, defnenin vatandaşlar için kestane ve ıhlamurun yanı sıra önemli bir gelir kaynağı olduğuna işaret ederek, ilk etapta 10 bin ton ve 11 milyon TL’yi hedeflediklerini, ilerleyen dönemlerde bu rakamların yükseltilmesi için çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.
 
Mustafakemalpaşa ilçesinin kırsal mahallelerinden Akçapınar'ın muhtarı Ahmet Seymen, yıllardır defne üretimi yaptıklarını fakat yol olmadığı için çoğu yere ulaşamadıklarını vurgulayarak, eskiden yol olmadığı için üretimlerinin hep kısa dönemlerle sınırlı kaldığını savundu. Seymen, orman müdürlüğüne giderek bu konuyu anlattıklarını, onların da yolları açtıklarını söyleyerek, defne bölgelerinin temizlendiğini açıkladı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol