kapat ikonu

Dar gelirli vatandaşa 'ön ödemeli konut' müjdesi

Bakan Kurum, TOKİ ile dar ve orta gelirli vatandaşlara yönelik ön ödemeli konut projesini hayata geçireceklerini müjdeledi.

  • Emlak
  • 14 Aralık 2018 15:28
  • Son Güncelleme: 14 Aralık 2018 15:38
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bakanlığın çalışmalarına ilişkin yaptığı değerlendirmesinde, ilk 100 günlük planlarının yüzde 98'ini gerçekleştirdikleri bilgisini paylaşarak, ikinci 100 günlük icraatların da büyük bir kısmına başladıklarını vurguladı.
 
Kurum, ön ödemeli bir süreç yürütüleceğini, TOKİ’nin bugüne kadar konut sektörüyle alakalı alt gelir gurubuna hitap eden vatandaşlar için çok büyük projeler gerçekleştirdiğini hatırlatarak, ailelerin çocukları için TOKİ'den bir sertifika alacağını söyledi.
 
TOKİ'den bir ön ödemeli, ileriki süreçte vatandaşın konutu alacağı yerin belli olduğu bir proje geliştirileceğini ve bu doğrultuda taleplerin toplanacağını anlatan Kurum, gelen talebe göre belli kentlerde projelerin yapılacağını duyurdu.
 
YAPILACAK KONUTLARIN YÜZDE 60’I KENTSEL DÖNÜŞÜM OLACAK
 
Kurum, projenin detaylarını daha sonra bir lansmanla açıklayacaklarını belirterek, alt gelir ve orta grup vatandaşlara da güzel projeler hazırlandığını, TOKİ ile Bakanlık olarak yapılacak projelerin yüzde 60-70’inin kentsel dönüşüm olduğunu vurguladı. Yıllık 40-50 bin konut yapabilme kapasitesinin düşünüldüğünde bunun yüzde 60'ının kentsel dönüşüm olacağına dikkati çeken Kurum, geride kalanın da alt gelir ve orta gelire hitap eden vatandaşların konut ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik projelerin olacağını duyurdu.
 
VATANDAŞIN ÖDEME SÜRESİNE GÖRE TESLİM EDİLECEK
 
Bu konutlar için TOKİ'nin şu an belli arsalarındaki noktalarda projeleri belirleyeceklerini dile getiren Kurum, bugünden şartların da belirleneceğini aktararak, vatandaşların ödeme durumuna göre teslim süresinin uygulanacağını bildirdi. Kurum, konutlarda sorunun "ödeme gücü"nden kaynaklandığına işaret ederek, inşaatların 36 ayda tamamlandığını, 120 ayda ödemenin alındığını kaydetti. Vatandaşın 36 aylık finansmanı mecburen 120 ayda karşılamak zorunda kaldığına değinen Kurum, yapılacak sistem ile birlikte 10 yıl ya da 7 yıllık süreçte konut sahibi olunabilmesi adına bir projenin hazırlanacağını bildiri. Kurum, uygulanacak bu program ile birlikte vatandaşın ''Bu konutu aldığımda 10 yıl sonra evladım için bir emeklilik süreci başlatıyorum.'' diyerek bu projeye dâhil olacağını öne sürdü.
 
KASIM AYINDA YABANCIYA 5 BİN 236 KONUT SATIŞI YAPILDI
 
Bakan Kurum, kasım ayında yabancılara 5 bin 236 konut satışının gerçekleştiğine dikkati çekerek, geçen senenin kasım ayına kıyasla yüzde 145'lik bir artış yaşandığını hatırlattı. İllere bakıldığında ise İstanbul’un ilk sırada olduğunu açıklayan Kurum, ikinci Antalya, üçüncünün ise Bursa olduğunu ifade ederek, en çok satışın Irak vatandaşlarına yapıldığını duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol