kapat ikonu

Damla Sakızı Rekor Kırıyor

Türkiye'ye Yunan adalarından getirilen damla sakızının kilo fiyatının giderek artması son derece dikkat çekiyor.

Türkiye'ye Yunan adalarından getirilen damla sakızının kilo fiyatının giderek artması son derece dikkat çekiyor.
 
Genellikle Türkiye'ye Yunan adalarından getirilen damla sakızının son derece sağlıklı olduğu bilinirken bu anlamda fiyatının her geçen gün artması dikkat çekiyor. Damla sakızının fiyatının artması bu anlamda cepleri yakmaya başladı. Doların hızlı bir şekilde artması damla sakızı fiyatlarını da hızlı bir şekilde artırmaya başladı.
 
Yaklaşık bir ay önce rakamlara bakıldığı zaman kilogram fiyatı 800 liradan satılırken ardından zamlarla birlikte bugün fiyatların bin 500 liraya kadar yükseldiği ifade edildi. Damla sakızının ithal bir ürün olması sebebiyle dolar kuruna bağlı olarak hızlı bir şekilde arttığı ifade edildi.
 
Türkiye'de yetişmesi halinde daha uygun fiyatlara satılabileceği belirtildi. Yunanistan'da bulunan sakız adasında gerekli üretimlerin yapıldığı belirlendi. Vatandaşların damla sakızı alımını kilo ile değil gram ile yaptıkları belirlendi. Aylık toplam satış miktarının satıcılar tarafından yapılan planlamalar sonrasında bir kiloya ulaştığı ifade edildi. Çok eski yıllardan beri şifa bulmak amaçlı kullanıldığı belirlendi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol