kapat ikonu

Damızlık koçlara yoğun talep

Balıkesir'in Bandırma ilçesindeki Koyunculuk Araştırma Enstitüsü’nün, damızlık koç temin etmek isteyen yetiştiricilerden yoğun talep gördüğü öğrenildi.

  • Sektörel
  • 21 Kasım 2018 16:15
  • Son Güncelleme: 21 Kasım 2018 16:28
Balıkesir'in Bandırma ilçesinde 20 bin dönüm arazide kurulu olan ve 75 yıldır Türk hayvancılığını geliştirmek için çalışmalarına devam eden Koyunculuk Araştırma Enstitüsü’ne, damızlık koç temin etmek isteyen yetiştiriciler yoğun talep gösteriyor.
 
1943 yılında Bandırma'da ‘’Merinos Yetiştirme Çiftliği’’ olarak kurulan enstitü, zaman içinde birkaç kez isim değiştirmesinin ardından 2015 yılından beri ‘’Koyunculuk Araştırma Enstitüsü’’ ismiyle faaliyetlerini sürdürüyor.
 
Enstitünün, ‘’Biyometri ve Genetik’’, ‘’Dölerme ve Suni Tohumlama’’, ‘’Hayvan Yetiştirme ve Islahı’’, ‘’Yemler ve Hayvan Besleme’’, ‘’Su Ürünleri’’, ‘’Tarım Ekonomisi Araştırmaları’’, ‘’Üretim ve İşletme’’ bölümleriyle çalışmalarına devam ettiği biliniyor.
 
Damızlık koçlara yoğun talep-1
 
Yaklaşık 75 yıldır merinos cinsinin ıslahının yapıldığı kurumda son 20-25 yılda bölgeye uygun etçi ırk olan Bandırma koyununun geliştirildiği, kurumdaki araştırma faaliyetlerinin dışında yetiştiricilerin damızlık ihtiyacının da karşılandığı anlatıldı.
 
KABA YEM VE SERTİFİKALI TOHUM DA ÜRETİLİYOR
 
Türkiye'de 50 araştırma enstitüsü bulunduğunu, faaliyet alanı hayvancılık olan az sayıdaki araştırma enstitüleri arasında yer aldıklarını belirten Enstitü Müdürü Deniz Soysal, enstitüde araştırma faaliyetlerinin dışında bitkisel üretim de gerçekleştirildiğine işaret etti. Soysal, arazinin 15 bin dekarında bitkisel üretim yapılırken, hayvanların ihtiyacı olan kaba yem ve yetiştiricilerin tohumluk ihtiyacını karşıladıklarını, sertifikalı tohum ürettiklerini bildirdi.
 
Damızlık koçlara yoğun talep-2
 
ORDUNUN YÜNLÜ KUMAŞ İHTİYACINI KARŞILAMAK İÇİN KURULDU
 
Soysal, enstitünün Türkiye’ye merinos ırkının getirilerek o dönem ordunun yünlü kumaş ihtiyacını sağlama amacıyla kurulduğunu anımsatarak, kuruluştan bugüne kadar da merinos ırkının ıslahını yaptıklarından bahsetti. 75 yıllık ıslah sürecinde oldukça başarılı olduklarını iddia eden Soysal, sadece Karacabey merinosunun ıslahıyla uğraşmadıklarını, son 20-25 yıllık süreçte bölgede uygun etçi ırk geliştirme çalışmalarının da olduğunu vurguladı.
 
YETİŞTİRİCİLER KOÇ ALMAK İÇİN MÜCADELE EDİYOR
 
Soysal, ‘’Bandırma koyunu’’ denilen etçi ırkın bölge yetiştiricilerine kazandırıldığını açıklayarak, bu anlamda yetiştiricilerin damızlık ihtiyacında ilk kendilerine başvurdukları öne sürdü. 75 yıldır nisan ayının ilk çarşamba günü Türkiye'nin birçok bölgesinden yetiştiricilerin buradan koç almak için mücadele ettiğini ileri süren Soysal, kurumda farklı ırklarda yaklaşık 5 bin koyunun bulunduğunu söyledi.
 
Damızlık koçlara yoğun talep-3
 
500 OLAN DAMIZLIK SAYISI BİNE ÇIKTI
 
Karacabey merinosu ırkının sürünün çoğunluğunu oluşturduğunu ifade eden Soysal, ikinci sırada ise Bandırma koyunu olduğunu duyurdu. Soysal, asli görevlerinin araştırma olduğu için yılda çok fazla damızlık veremediklerini, ancak her geçen yıl içerisinde kapasitenin arttığını dile getirerek, son iki yıldır 500 olan damızlık sayısının bine çıktığını duyurdu.
 
Damızlık koçlara yoğun talep-4
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol