kapat ikonu

D-8'e 'ulusal parayla kartlı ödeme' sistemi

D-8 Genel Sekreteri, ortak para biriminin gelecekte olabileceğini ancak öncelikle bu 8 ülke arasında herhangi bir sıkıntı olmadan ulusal para birimlerinin kullanılması gerektiğini belirtti.

  • Gündem
  • 04 Aralık 2018 14:35
  • Son Güncelleme: 04 Aralık 2018 15:03
Ortak para biriminin gelecekte olabileceği bilgisini paylaşan D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato Ku Jaafar Ku Shaari, ulusal para birimlerinin bir an önce 8 ülke arasında herhangi bir sıkıntı olmadan kullanılması gerektiğini vurguladı.
 
‘’KARTLI ÖDEME SİSTEMİ’’ ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR
 
Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Genel Sekreteri Büyükelçi Dato Ku Jaafar Ku Shaari, D-8 arasındaki ticarette üye ülkelerin kendi para birimlerinin kullanılmasını öngören ‘’kartlı ödeme sistemi’’ üzerinde çalışıldığını duyurarak, dünyanın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar ve kırılgan durumu ile ilgili tüm D-8 ülke liderlerinin çalışmalar yaptığını ifade etti.
 
ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASININ ARDINDAN HAREKETE GEÇİLDİ
 
Ku Jaafar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2017'nin ekim ayında İstanbul'da gerçekleştirilen dokuzuncu D-8 Zirvesi'nde ‘’Neden D-8 ülkeleri, kendi aralarındaki ticareti kendi para birimleriyle yapmasınlar’’ açıklamasının ardından harekete geçtiklerini söyleyerek, bu kapsamda ilk etapta Türkiye Merkez Bankası yetkilileriyle bir araya geldiklerini anlattı.
 
MERKEZ BANKASI'NIN HAZIRLADIĞI ‘’KAVRAM KÂĞIDI’’ 8 ÜLKEYE GÖNDERİLDİ
 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın da kendilerine konuyu her açıdan değerlendiren bir ‘’kavram kâğıdı’’ hazırlayıp sunduğunu kaydeden Ku Jaafar, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra tüm üye ülkelerin merkez bankalarına bunun gönderildiğini aktardı.
 
ORTAK PARA KULLANIMI İÇİN ZAMANA İHTİYAÇ VAR
 
Ku Jaafar, bu bağlamda onlardan da geri dönüşlerin geldiğine dikkati çekerek, şu anda tüm bunların değerlendirilme aşamasında olduğunu bildirdi. Bir ‘’D-8 Takas Odası’’ kurulması noktasındaki çalışmaların devam ettiğine işaret eden Ku Jaafar, geçen seneden beri bu konu üzerinde çalıştıklarını anımsattı. Ku Jaafar, teknik detayların çok fazla olduğuna ve bunun çok uzun soluklu bir çalışma olduğuna değinerek, sonraki aşama olarak D-8 üyeleri arasında ortak para kullanımı için daha zamana ihtiyaç olunduğunu açıkladı.
 
ULUSAL PARA BİRİMİ KULLANIMI İÇİN ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLÜYOR
 
D-8 arasındaki ticarette nasıl bir yol izleneceği konusunda aşama kaydetmek istediklerinin altını çizen Ku Jaafar, şu anda D-8 arasında kullanılacak ortak para biriminden ziyade, öncelikle ulusal para birimlerini kullanmak için çalışmalar yürütüldüğünü açıkladı. Ku Jaafar, ortak para biriminin olabileceğini yineleyerek, ulusal para birimlerinin bir an önce 8 ülke arasında herhangi bir sıkıntı olmadan kullanılmasının gerektiğini dile getirdi.
 
D-8 ÖDEME KARTI GELİYOR
 
Ku Jaafar, bu anlamda farklı projeler üzerinde de çalışıldığından bahsederek, bir 'fintech' firmasıyla görüşmelerin sürdüğünü, firmanın pek çok aplikasyonu içinde barındıran bir ‘’D-8 Ödeme Kartı’’ hazırlayacağını açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol