kapat ikonu

Cüzdanlarda ortalama 2,2 kredi kartı var

Türkiye'de kredi kartı sahiplerinin cüzdanlarında ortalama 2,2 kredi kartı taşıdığı açıklandı.

  • Gündem
  • 20 Kasım 2018 11:01
  • Son Güncelleme: 20 Kasım 2018 11:02
Ekim ayına ilişkin kartlı ödeme verilerini açıklayan BKM, ekim ayı sonunda Türkiye'de 65,7 milyon adet kredi kartı ve 141,9 milyon adet banka kartı bulunduğunu duyurdu. Geçen senenin ekim ayı ile kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 7, banka kartı sayısında da yüzde 11 oranında bir artış yaşandı.
 
TOPLAM KARTLI ÖDEMELER BÜYÜMESİ YÜZDE 21
 
Banka kartları ve kredi kartları ile ekimde toplam 71,8 milyar Türk lirası ödeme yapıldı. Bu tutarın 62,9 milyar Türk lirası kredi kartları ile ödendi, 8,9 milyar Türk lirasında da banka kartları kullanıldı. Banka kartı ile ödemelerde önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 36 olurken, kredi kartı ile ödemelerde ise bu oran yüzde 19 olarak gerçekleşti. Toplam kartlı ödemeler büyümesi ise yüzde 21 olarak bildirildi.
 
KREDİ KARTI SAHİPLERİNİN 2,2 KARTI VAR
 
Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından açıklanan ağustos verilerine göre, yaklaşık 25,4 milyon kişi, cüzdanında kredi kartı taşıyor. Toplamda 61,7 milyon bireysel kredi kartı bulunurken, bunların da 55,5 milyonunun fiziki kart olduğu baz alındığında Türkiye'de kredi kartı sahiplerinin, cüzdanlarında ortalama 2,2 kredi kartı taşıdığı değerlendirmesi yapılıyor.
 
KART SAHİPLERİ İHTİYAÇ DUYMADIĞI FAZLA KARTLARI TEDBİR AMAÇLI TAŞIYOR
 
Cüzdanlarındaki ortalama 2,2 kredi kartı ile ilgili açıklamada görüşlerine yer verilen BKM Genel Müdürü Soner Canko, bu değerin kart sahiplerinin sağlık gibi acil durumlar ya da planlanmamış olası yüksek tutarlı ihtiyaçlar için tedbir amaçlı olarak ilave kart taşıdığını belirterek, ihtiyaç duymadığı fazla kartları ise kullanmadığını gösterdiğini aktardı.
 
Canko, Türkiye'de yaklaşık 59 milyon olan 18 yaş ve üzeri yetişkin nüfûsun yüzde 43'ünün bir veya birden fazla kredi kartı bulunduğunu ifade ederek, 2017’de yüzde 41 seviyesinde olan bu oranın yüzde 43 seviyesine yükselmesinin finansal kapsayıcılığı arttırma yolunda önemli bir gelişme olarak görüldüğünü, önümüzdeki dönemde de hâlen kat edilecek önemli bir mesafenin olduğunu vurguladı.
 
KART SAHİPLİĞİNİN ARTIRILMASI KONUSUNDA DAHA FAZLA YOL KAT EDİLMESİ LAZIM
 
Kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında kart sahipliğinin artırılması konusunda daha fazla yol kat edilmesini dile getiren Canko, ‘’Genel Kartlı Ödeme Endeksi’’nin 12 ay hareketli ortalama gelişimi incelendiğinde ekimde 1 yıl öncesine göre nominal yüzde 20,4, reel yüzde 5,6, aynı dönemde ‘’Hanehalkı Kartlı Ödeme Endeksi’’nin nominal yüzde 17,7 ve reel yüzde 2,5 büyüme gösterdiğine dikkati çekti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol