kapat ikonu

Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2018'de ihracatın yüzde 7,1 artarak 168,1 milyar dolara yükseldiğini belirterek, bunun Cumhuriyet tarihinin en yüksek yıllık ihracat rakamı olduğunu duyurdu.

  • Gündem
  • 04 Ocak 2019 14:40
  • Son Güncelleme: 04 Ocak 2019 14:51
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ile Türkiye'nin önde gelen ihracatçılarının katıldığı "2018 Yılı İhracat Değerlendirme Toplantısı"nda konuşan Pekcan, geçen senenin ihracat rakamlarını açıklayarak, küresel anlamdaki olumsuz gelişmelere karşın 2018 yılı fiili ihracatın yüzde 7,1 artarak 168,1 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ilan etti.
 
İHRACAT 2017’YE GÖRE 11,1 MİLYAR DOLAR ARTTI
 
Pekcan, 2017 yılına göre ihracatın 11,1 milyar dolar arttığı bilgisini paylaşarak, mart ayında millî gelirin de açıklanmasıyla Türkiye’nin ihracatının millî gelire oranında da tarihî bir zirve yakalanmasının beklendiğini ifade etti.
 
İHRACAT KÜRESEL GELİŞMELERE PARALEL ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR
 
Finansal daralmanın, küresel ekonomiye dair yükselen risklerin ve ticaret savaşlarının meydana geldiği 2018 senesinde ihracatın güçlü performansının, Türk ekonomisi adına çok önemli bir destek olduğunu dile getiren Pekcan, net ihracatın büyümeye güçlü katkısının 2018 yılının son çeyreğinde de sürmesinin öngörüldüğünü bildirerek, 2019 yılında ihracatın küresel gelişmelerle paralel şekilde devam etmesini, millî gelir içinde ihracatın payının yükselmesini ve ihracatın büyümeye olumlu katkısının sürmesini beklediklerini vurguladı.
 
DIŞ FİNANSMAN İHTİYACI KADEMELİ OLARAK AZALTILACAK
 
Bakan Pekcan, 2018 yılında ithalatın yüzde 4,6 düşerek 223,1 milyar dolar olarak gerçekleştiğini anımsatarak, böylece ihracatın ithalatı karşılama oranının 2018’de 8,2 puan artarak yüzde 75,3 olarak gerçekleştiğini duyurdu. Tahminlere göre, 2019 senesinde ihracatın ithalatı karşılama oranında bu yükselmenin devam edeceğini anlatan Pekcan, Türkiye’nin dünya ile ticari ilişkilerini uzun vadede dengeli bir yapıya kavuşturma hedefiyle çalıştıklarına işaret ederek, ülkenin dış finansman ihtiyacının da kademeli olarak azaltılacağını aktardı.
 
CUMHURİYET TARİHİ İHRACAT REKORU KIRILDI
 
Mal ve hizmet ticareti birlikte, 2018 senesinin ilk 10 ayında genişletilmiş ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 91,1 olduğuna dikkati çeken Bakan Pekcan, yıllık rakamların şubat ayında açıklanmakla birlikte bu oranın yüzde 90'lar civarında olmasının beklendiğini söyleyerek, Cumhuriyet tarihi ihracat rekorunun kırıldığı için ihracatçıları tebrik etti.
 
TÜRKİYE BU SEVİYELERE KOLAY GELMEDİ
 
Bakan Pekcan, Türkiye’nin bu seviyeye kolay gelmediğini anlatarak, üstelik bu başarının çok zor bir dönemde sağlandığını anımsattı. Pekcan, söz konusu rekorun kırılmasında, küresel faktörlerin yanında son zamanlarda yapılan çalışmaların da önemli katkısı olduğunu savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol